بدون دسته

کلید کولر چیست ؟

کلید کولر ویرا

در این مطلب از مجله ویرا لایتینگ به موضوع کلید کولر می‌پردازیم. برای دیدن تمام محصولات کلید و پریز ویرا کلیک کنید. در همین ابتدا باید بگوییم که به محفظه پلاستیکی که سه کلید بر روی آن نصب شده باشد کلید کولر می گویند. سه کلید کاربرد های متفاوتی دارند که یک کلید تک پل به منظور روشن کردن پمپ کولر مورد استفاده قرار می گیرد، یک کلید تبدیل که منظور دور کند و تند موتور مورد استفاده قرار می گیرد، یک کلید تک پل که در جهت روشن کردن موتور کولر به کار برده می شود. معمولا کلید های کولر انواع مختلفی دارند که در جهت روشن  و خاموش کردن پمپ کولر آبی، تنظیم میزان سرعت موتور کولر به کار برده می شوند.

کلید کولر ویرا الکتریک

کلید های قدیمی کولر در کشور ما از سه دکمه تشکیل شده اند که کاربرد آن ها را بیان نمودیم اما در حال حاضر شما می توانید انواع کلید های کولر را مشاهده نمایید که یک نمونه از آن ها کلید هوشمند است و قابلیت برنامه ریزی هم دارد برای مثال می توانند که ساعات های خاصی از روز را روشن بمانندو حتی با نصب سنسورهای دما هوشمند در یک محیط دمای محیط را تنظیم نمود. معمولا کلید های کولر از ظاهری زیبا و ایمن بودن و حتی قابلیت کنترل از راه دور را را برای کاربران تنظیم می نمایند.

کلید کولر

همان گونه که قبل تر اشاره کردیم کلید های کولر متشکل شده از سه کلید می باشند که این سه کلید در جهت روشن نمودن پمپ و سرعت موتور و دور تند و کند طراحی شده اند. کلید کولر در انواع مختلفی تولید می شوند که در ادامه بیشتر بررسی خواهیم کرد پس ما را همراهی نمایید.

» مدل اول کلید های سوکتی یا قدیمی: در اکثر کولر های که شما خریداری می نمایید می توانید که این کلید را مشاهده کنید.معمولاداخل پکیج به همراه شناور شیر تخلیه و … دیده می شود. این کلید را بر طبق شماره گذاری و دقترچه راهنما می توانید که نصب نمایید در واقع این کلید از ترمینال های شماره گذاری از 1 تا 9 برخوردار است که فقط 5 ترمیان آن به شماره های 1 و 2و 6 و 7 و 9 به کار برده می شوند. که شماره یک آن فاز وروردی ، شماره 6 نشان دهنده نول ورودی، شماره 2 نشان دهنده پمپ کولر، و شماره 7 نشان دهنده دور تند و در نهایت شماره 9 نشان دهنده دور کند می باشد.

» مدل دوم کلید های جدید توکار: این نوع کلید ها از ترمینال های مشخصی با نام نول N، پمپ  PU، فاز L، کندS  ، تند یا همان F می باشند. با رعایت نام ها می توان که اتصالات روی جعبه ترمینال داخلی کولر و کلید توکار انجام داد. لازم است بدانید که این نوع کولر ها به سوکت احتیاجی ندارند و با قرار دادن سر سیم ها زیر ترمینال توسط پیچ بسته می شود.

» مدل سوم کلید تمام قطب: جدیدترین نوع کلید ها برای کولر که در بازار می توانید آن ها را ببینید کلید تمام قطب می باشد. در رابطه با عملکرد این کلید ها باید بگوییم که علاوه بر قطع و وصل کردن پمپ موتور، فاز و نول مدار به صورت همزمان قطع می نمایند که موجب افزایش ایمنی مدار در برابر برق گرفتگی هایی که در اثر اتصال به بدنه به آن و یا سرویس کولر به وجود می آید، می شود.

نقشه کلید کولر

نصب کولر آبی بدون شناختن کلید کولر و نقشه آن امکان پذیر نمی باشد. هر کلید کولر آبی دارای سه کلید کوچک با نشان مشخص عملکردی می باشد. منظور اینکه بر روی هر کلید قابلیت و کاری که انجام می دهد معمولا با یک تصویر مشخص می شود.

سیم کشی کلید کولر

کلید های کولر از کلید تشکیل شده اند.

 • کلید تبدیل برای دور تند و کند
 • کلید یک پل برای موتور
 • کلید یک پل برای واتر پمپ

اگر شما عزیزان اطلاعات کافی راجع به ببرق ندارید حتما توصیه می کنیم که از یک برقکار ماهر در جهت نصب و راه اندازی کولر حتما کمک بگیرید و یا کار را به آن بسپارید. چرا که تعمییر و سرویس کولر های آبی توسط افراد بی تجربه کار بسیار خطرناکی می باشد و می توان گفت که یکی از دلایل برق گرفتگی در کشور ما همین مورد می باشد. بدانید که سیم کشی کولر را که در این مطلب بیان می کنیم برای یک فرد متخصص با برقکار است و افراد عادی نباید که خودشان دست به کار شوند.

انواع کلید کولر

کلید های کولر در انواع مختلفی تولید می شوند که شما با توجه به نیازتان آن ها را مورد استفاده قرار می دهید کلید های کولر قابلیت های متعددی دارند که برای ایجاد آرامش و امنیت طراحی شده اند و حتی از ظاهری زیبا بهره می برند. برخی از کلید های کولر ساده  بدون قابلیت کنترل از راه دور می باشند اما برخی دیگر از ریموت کنترل رادیویی برخوردار می باشند و قابلیت کنترل دارند و هر کجای خانه باشید تا شعاع 30 متری می توانید که بدون جا به جایی کولر را تنظیم نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر ما را تا پایان مطلب همراهی نمایید.

کلید کولر سوکتی

همان گونه که قبل تر اشاره کردیم در اکثر کولر های که شما خریداری می نمایید می توانید که این کلید را مشاهده کنید.معمولاداخل پکیج به همراه شناور شیر تخلیه و … دیده می شود. این کلید را بر طبق شماره گذاری و دقترچه راهنما می توانید که نصب نمایید در واقع این کلید از ترمینال های شماره گذاری از 1 تا 9 برخوردار است که فقط 5 ترمیان آن به شماره های 1 و 2و 6 و 7 و 9 به کار برده می شوند. که شماره یک آن فاز وروردی ، شماره 6 نشان دهنده نول ورودی، شماره 2 نشان دهنده پمپ کولر، و شماره 7 نشان دهنده دور تند و در نهایت شماره 9 نشان دهنده دور کند می باشد.

کلید کولر 3 پل

در این نوع کلید ها معمولا جهار عدد پیچ دیده می شود و به نام های پمپ، تند، کند، فاز مشاهده می شوند. به عبارتی می توان گفت که روی هر پیچ نوشته است که که چه وظیفه ای دارد. در این کلید ها ممکن است که حرف نوشته شده به صورت انگلیسی باشد که هر حرف انگلیسی نماد یک عملکرد خاص می باشد برای مثال حرف P برای پمپ می باشد، حرف L برای فاز می باشد و حرف F برای حرکت تند است و یا حرف S برای حرکت کند می باشد. خاصیتی که این کلید ها دارند این است که این است که به سر سیم احتیاجی ندارند و همچون کلید های برق با پیچ متصل می شوند.

خرید کلید کولر ویرا

کلید کولر 4 پل

کلید های مخصوصی که جدیدا به بازار وارد شده اند کلید های کولر 4 پل می باشند. این نوع کلید هم عملکردی مانند سایر کلید ها دارد تنها تفاوت این کلید ها در زمان خاموش بودن است که اتصال سیم نول را نیز از کولر قطع می نماید تا از هر گونه برق گرفتگی پیشگیری شود. اما گاهی اوقات ممکن است که در محل کنتور و یا داخل جعبه فیوز سیم های نول و فاز جایشان عوض شود پس اگر کلید سه پل باشد در زمان خاموش بودن کولر فرد تصور می کند که برق کولر به صورت کامل قطع شده است و کولر را دست کاری می کند و در نهایت به برق گرفتگی دچار می شود. این نوع کلید ها مخصوص کولر چهار پل در پشت خود 6 پیچ به منظور اتصال سیم های برق مشاهده می شود.

» سیم تند را به ترمینال SP متصل می نمایند.

» سیم کند را به ترمینال SL متصل می نمایند.

» سیم پمپ را به ترمینال P متصل می نمایند.

» سیم فاز ورودی به ترمینال N پایین متصل می نمایند.

» سیم نول خروجی به ترمینال N بالا متصل می نمایند.

کلید کولر تمام قطب

این نوع کلید کولر هم به یکی از جدید ترین کلید های مخصوص کولر می باشند که به کلید های تمام قطب هم شناخته می شوند عملکرد این کلید ها به این صورت است که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می نمایند. اما شاید بپرسید هدف از این کار چیست؟ معمولا این کار به منظور بالا بردن ایمنی و حتی جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر می باشد. زمانی که کولر ها را نصب می کنید حتما حتما باید یک سری نکات را رعایت نمایید که در ادامه آن ها را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد:

»  کابلی را که استفاده می نمایید حتما باید مفتولی و 4 رشته به نمره 1/5 باشد اگر که در ساختمان سیستم ارت اجرا شده باشد باید یک رشته سیم را به عنوان ارت در نظر بگیرید.

» اگر که اطلاعات کافی راجع به برق ندارید اصلا به سیم کشی آن دست نزنید چرا که آمار نشان می دهد یکی از علت های مرگ و میر در  اثر برق گرفتگی نبود اطلاعات کافی است و افراد خودشان دست به کار می شوند.

» برای کولر های آبی از سیم های افشان استفاده نکنید البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده می شود می تواند که سیم رشته ای باشد.

» 16 آمپر فیوز برق مناسب برای کولر آبی می باشد.

» برخی از برق کاران مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدار ها در نظر می گیرند که این عمل از نظر استاندارد برق ساختمان صحیح نمی باشد. بنابراین باید برای تغذیه برق کولر 3 رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود.

کلید کولر هوشمند

این نوع کلید هم همچون سایر وسایل با پیشرفت تکنولوژی تغییر کرده و دستخوش این پیشرفت شده است. لازم است بدانید که از مدل های سه و یا چهار پل به کلید های هوشمند و لمسی تبدیل شده اند. کلید کولر هوشمند از یک صفحه لمسی بهره می برند که بر روی آن وضعیت کولر و درجه حرارت محیط نشان داده می شود. این کلید ها در طی چند سال اخیر به بازار عرضه شدند و می توان آن ها را از راه دور کنترل نمود. در واقع کلید های لمسی کنترل کولر را در سه حالت تایمر و اتوماتیک و کنترل از راه دور انجام می دهند. مادامی که در حالت اتوماتیک قرار دارد چند دقیقه بعد از روشن کردن پمپ و خیس شدن پوشال ها  و پد های سلولزی  کولر روشن می شود.

کلید کولر

اما زمانی که در وضعیت تایمر قرار دارند تایمر توسط تصویر سرعت روی صفحه کلید قابل انتخاب می باشد پس از هر بار انتخاب آن به زمان روشن بودن کولر نیم ساعت اضافه می شود. و اما وضعیت کنترل از راه دور به وسیله کنترل کلید انجام می شود و دیگر لازم نیست که به کلید لمسی نزدیک شوید می توانید که از راه دور و با استفاده از ریموت آن را کنترل نمایید. کلید های کولر هوشمند مزیت های زیادی نسبت به کلید های کولر معمولی دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش مصرف انرژی
 • مشخص کردن دمای محیط
 • نسبت به کلید های قدیمی از ظاهری زیبا برخوردار می باشند.
 • امکان تشخیص وضعیت کولر از راه دور
 • بالا بردن کارایی و طول عمر کولر
 • امکان کنترل کلید به وسیله چند گوشی
 • متصل شدن به وای فای و کنترل از طریق گوشی هوشمند
 • دارای سانسور های هوشمند برای روشن نمودن کولر بعد از خیس شدن پوشال ها
 • امکان نصب روی سیم کشی های قبل
 • امکان نصب به جای تمام کلید های کولر
 • برنامه ریزی برای تنظیم نمودن دما و زمان استفاده از کولر

نصب کلید کولر

باید بدانید که کلید ها در مدل های متفاوتی دیده می شوند بنابر این نحوه نصب آن ها متفاوت می باشد یعنی با توجه به مل کلید ها نوع نصب هم متفاوت می باشد قبل از نصب کردن کلید ابتدا باید سیم کشی را برای اتصال کولر ها انجام داد و بعد از آن نحوه نصب کلید های کولر را را برای شما ارائه می دهیم  پس ما را پایان مطلب همراهی نمایید.

سیم کشی کولر

یکی از ارکان ضروری و مهم در جهت نصب صحیح و استاندارد کلید کولر سیم کشی مناسب بر اساس نقشه کلید کولر می باشد. نحوه نصب کلید کولر این گونه است که در ابتدا باید سه رشته سیم در پشت کلید کولر آمده باشد معمولا این سه رشته سیم از سمت کنتور که در سیستم برق کشی قدیمی می باشد و یا از سمت جعبه فیوز که در سمت برق کشی مدرن است، می باشد. سیم کشی در جهت وصل نمودن کلید کولر آبی بهتر است که مستقیما و به صورت مجزا از جعبه فیوز باشد . به طور طبیعی قطر استاندارد برای این سه رشته سیم 2.5 میلی متر می باشد که به فاز و نول و ارت مربوط می باشند . در وهله بعد به 5 رشته سیم به قطر 1.5 میلی متر برای انتقال برق از پشت کلید کولر آبی به محل نصب کولر آبی خود دارید. این پنج رشته سیم به نول و ارت و دور تند و پمپ آبی و دور کند اختصاص دارند.

فراموش نکنید ارتفاع مناسب برای کلید های کولر 110 تا 130 سانتی متری می باشد. باید در مکانی نصصب شوند که دسترسی به آن ها آسان باشد . سیم های کلید کولر را در مکان هایی همچون دسشویی و حمام نصب ننمایید. اما اگر بخواهید بر طبق رنگ سیم کشی را انجام دهید دقت کنید که سیم هایی به رنگ سبز و زرد را به عنوان ارت در نظر بگیرید البته در برخی موارد رنگ سیم ارت متفاوته و فقط نوار سبز یا زردی دارد. اگر کولر شما به ارت مجهز نباشد سیم ارت را به بدنه کولر متصل نمایید و با این کار با اتصال بدنه با برق انرژی الکتریکی توسط ارت از بدنه خارج می شود. بقیه سیم ها را طبق نقشه متصل نمایید.  شما عزیزان می توانید که کلید های کولر را با مناسب ترین قیمت ها و بهترین کیفیت به صورت اینترنتی خریداری نمایید و در زمان و هزینه رفت و آمد خود را به اندازه قابل توجهی کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *