بدون دسته

نحوه تشخیص سیم فاز و نول

نحوه تشخیص سیم فاز و نول

فروشگاه اینترنتی ویرالایتینگ نمایندگی فروش کلید و پریز ویرا در این مطلب به موضوع نحوه تشخیص سیم فاز و نول می‌پردازیم. شاید بپرسید چگونه می‌توان تفاوت سیم‌های فاز و نول را تشخیص داد؟ تفاوت سیم‌های فاز و نول در چیست؟ آیا می‌توان بدون فازمتر سیم فاز و نول را تشخیص داد؟ رنگ سیم‌های فاز و نول چیست؟ و کلی سوال دیگر که ممکن است ذهن شما را به خود درگیر کرده باشد. ما در این مطلب می‌خواهیم که به سوالات شما پاسخ دهیم. پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید. باید اشاره کنیم که هر کسی در صنعت برق و یا برق سیم کشی خانه و … سر و کار داسته باشد باید تفاوت سیم‌های فاز و نول را بداند.

تشخیص سیم فاز و نول

سیم نول همان هادی زمین می‌باشد و بسیار شبیه به سیم فاز است. اما اصلی‌ترین شباهتی که می‌توان برای این دو نام برد این است که در سیستم تک فاز جریان مشابهی را حمل می‌نمایند. سیم نول را از مرکز ترنسفرماتور به زمین متصل می‌شود. فراموش نکنید که سیم نول دارای جریان قوی است و با توجه به خطرات ناشی از جریان باید سیم نول را در مکانی ایزوله قرار داد. اما سیم فاز یک منبع می‌باشد که قادر است ورودی به مدار را کنترل نماید. در حقیقت الکتریسیته در مدارهای باز جریان پیدا نمی‌کند سیم نول همان جریان از مدار است که آن را می‌بندد.

تشخیص سیم فاز و نول

باید بدانید که می‌توان سیم نول و فاز را با فازمتر تشخیص داد. فازمتر یکی از مهم‌ترین ابزارها در برق کشی ساختمان‌ها به شمار می‌رود. به عبارتی وسیله‌ای است که علاوه بر باز و بسته کردن پیچ‌ها می‌تواند سیم فاز و نول را هم تشخیص دهد. فازمترها در دو نوع بزرگ و کوچک ساخته می‌شوند، فازمتر در حقیقت یک اصطلاح عامیانه است و در اصل فازنما است. زیرا این وسیله همان طور که گفتیم سیم فاز را از نول تشخیص می‌دهد. بنابراین برای این که در برق کشی بتوانید سیم فاز و نول را تشخیص دهید باید از فاز متر استفاده نمایید.

شما می‌توانید که فازمتر را از الکتریکی‌ها خریداری نمایید. پس در نظر داشته باشید که برای تشخیص دادن فاز از نول در پریزهای برق سر فازمتر را در یکی از سوراخ‌های موجود در پریز قرار می‌دهید و سپس سر انگشت خود را به ته فاز متر بچسبانید اگر لامپ فاز متر روشن شد به این معنی است که آن سیم فازمتر است در غیر این صورت چند احتمال وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد :

  • احتمال دارد که فازمتر خراب باشد.
  • ممکن است که پریز برق دار نباشد.
  • سوراخی از پریز که فازمتر را در آن قرار داده باشید سیم نول می‌باشد.

تفاوت سیم فاز و نول چیست

لازم است بدانید که در برق‌های تک فاز به دو رشته سیم احتیاج خواهد بود. این دو رشته سیم، سیم‌های فاز و نول می‌باشند. این رشته سیم همیشه در برق کامل کننده یکدیگر می‌باشند. اگر بخواهیم که ساده‌تر بیان کنیم یکی از سیم‌هایی که جریان برق در آن وجود دارد سیم فاز می‌باشد و رشته سیمی که جریان برق را برمی‌گرداند همان سیم نول می‌باشد. سیم نول فقط کامل کننده سیم فاز می‌باشد. برای مثال یک جفت و برقی در آن نیست، می‌توان آن را در روز لمس کرد ولی در شب این کار را نکنید چون یک برقی حدود ۷۰ ولت از آن عبور می‌کند که به آن برگشت فاز می‌گویند. در نهایت برای تشخیص دادن سیم فاز و نول از فازمتر استفاده می‌نمایند.

خرید کلید و پریز ویرا

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم سیم نول همان هادی زمین می‌باشد و بسیار شبیه به سیم فاز است. اما اصلی‌ترین شباهتی که می‌توان برای این دو نام برد این است که در سیستم تک فاز جریان مشابهی را حمل می‌نمایند. سیم نول را از مرکز ترنسفرماتور به زمین متصل می‌شود. فراموش نکنید که سیم نول دارای جریان قوی است و با توجه به خطرات ناشی از جریان باید سیم نول را در مکانی ایزوله قرار داد. اما سیم فاز یک منبع می‌باشد که قادر است ورودی به مدار را کنترل نماید. در حقیقت الکتریسیته در مدارهای باز جریان پیدا نمی‌کند سیم نول همان جریان از مدار است که آن را می‌بندد.

سیم فاز

می‌توانیم بگوییم که یکی از خطرناک‌ترین سیم‌ها در مدار الکتریکی یک ساختمان سیم فاز می‌باشد. چرا که سیم فاز حامل جریان بار الکتریکی یا همان جریان برق می‌باشد و زمانی که با اجزاء رسانا بار الکتریکی تماس داشته باشد بار الکتریکی خود را به آن‌ها منتقل می‌نماید. به این دلیل است که به سیم‌های فاز سیم حامل جریان هم می‌گویند. سیم فاز را می‌توان با عایق مشکی رنگی که دارد تشخیص دهیم اما باید بدانید که برای نمایش دادن سیم فاز به غیر از مشکی از هر رنگ دیگری به غیر از سفید، سبز، خاکستری و آبی استفاده می‌‌شود. اساسا در نیروگاه‌های برق، معمولا سه سیم برقدار برق را به مصرف کننده‌ها می‌رسانند این سه سیم بسیار شبیه به هم می‌باشند اما تفاوتی که بین آن‌ها وجود دارد این است که ولتاژ آن‌ها از اختلاف فاز برخوردار می‌باشد.

به بیان ساده‌تر سه سیم با هم اختلاف پتانسیل دارند اگر که بخواهیم یک وسیله را روشن نماییم باید دو تا از سه سیم را به دو وسیله متصل کنیم. موتور سه فاز هم به همین روش کار می‌کند. به هر کدام از این سه سیم برق تک فاز می‌گویند. اختلاف پتانسیل سیم‌های یاد شده بسیار بالاست. برای نمونه اختلاف پتانسیل بین هر سیم در سیستم برق‌رسانی خارج از شهر، برابر 2000 ولت می‌باشد سپس این سیم‌ها به درون پست‌های برق محلی می‌آیند و در آن‌‌جا توسط مبدلی به نام ترانسفورماتور به چهار سیم تبدیل می‌شود. این چهار سیم شامل سه فاز و یک نول است. که هر کدام از فازها نسبت به هم دارای اختلاف پتانسیل 380 ولت و هر فاز نسبت به سیم نول دارای اختلاف پتانسیل 220 ولت است.

کاربرد سیم فاز

باید بدانید که سیم فاز حامل بار الکتریکی است و به محض تماس با اجزای رسانا بار الکتریکی خود را به آن‌ها منتقل می‌کند، به همین خاطر به فاز، سیم حامل جریان هم گفته می‌شود. معمولا از سیم فاز برای انتقال جریان برق استفاده می‌شود. اگر که سیم فاز لمس شود دچار برق گرفتگی خواهد شد در صورتی که سیم نول یکی از سیم‌های مهم در سیستم برق‌رسانی برق شهر است که هیچ خطری برای مردم نداشته و می‌توان بدون برق‌ گرفتگی آن را لمس نمود. همان ‌طور که اشاره شد جریان الکتریکی تا زمانی که مسیر برگشت به منبع نداشته باشد برقرار نمی‌شود. سیم نول در واقع همان سیمی است که برای ایجاد این مدار یا مسیر بسته مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و در واقع جریان خروجی از وسیله برقی را به مولد برمی‌گرداند. سیم نول معمولاً با عایقی به رنگ آبی قابل شناسایی است.

تشخیص سیم فاز و نول

سیم نول

در حقیقت گفتنی است که سیم نول همان سیم فاز است اما از اختلاف پتانسیل پایین‌تری برخوردار می‌باشد. به عبارتی باید اشاره کنیم که سیم نول سیمی است که برای ایجاد کردن یک مدار و یا یک مسیر بسته به کار برده می‌شود و در واقع جریان خروجی از وسیله برقی را به مولد برمی‌گرداند اما زمانی که مسیر برگشت به منبع وجود نداشته باشد جریان الکتریکی برقرار نمی‌شود. برای مثال اگر شما بخواهید که لامپ را در بین قطب‌های باتری قرار دهید به عبارتی یک وسیله در مدار بسته قرار بگیرد. گفتنی است که در نیروگاه سه سیم برق دار جریان برق را به مصرف کننده انتقال می‌دهد این سه سیم بسیار شبیه به هم می‌باشند اما ولتاژهای آن‌ها بسیار متفاوت می‌باشند یعنی 120 درجه با هم اختلاف فاز دارند.

اساسا این سه سیم با هم اختلاف پتانسیل دارند به صورتی اگر که دوتای آن‌ها را به دو سر یک وسیله وصل نمایید موجب روشن شدن آن وسیله می‌شود. باید گفت که سیم نول یعنی جایی که الکترون‌ها وجود ندارند. زمانی که شما الکترون را مشاهده کردید بدانید که آن سیم فاز است اما زمانی که الکترون ندیدید آن نول است.

سیم فاز و نول چه رنگی است

اما رنگ سیم‌های فاز و نول چگونه است؟ در حقیقت اگر که مداری درای سیم نول باشد معمولا از رنگ آبی برای آن استفاده می‌شود البته رنگ آبی روشن می‌باشد. رنگ آبی روشن را نباید برای هیچ هادی دیگری مورد استفاده قرار داد. هادی سیستم‌های حفاظتی زمین معمولا رنگ‌هایی همچون سبز و یا زرد را دارند. همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم رنگ سیم فاز را می‌توان با عایق مشکی رنگی تشخیص داد و اما باید بدانید که برای نمایش دادن سیم فاز به غیر از مشکی از هر رنگ دیگری به غیر از سفید، سبز، خاکستری و آبی استفاده می‌‌شود.

روش تشخیص سیم فاز و نول بدون فاز متر

بدون استفاده از فازمتر هم می‌توان که سیم نول و فاز را تشخیص داد یک روش این است که از یک موتورالکتریکی استفاده نمایید به صورتی که دو سر مشخص باشد. می‌دانید که موتورها با توجه به این که جریان از کدام سر به آن‌ها وارد می‌شود شروع به چرخش می‌نمایند. به عبارتی اگر که سر مثبت موتور را بدانیم میشود بگوییم که اگر از سر مثبت وارد شود بر طبق قانون لنز موتور چرخش موتور اگر سر مثبت باشد می‌توان متوجه شد که فاز کدام است. اصل نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که جریان از کدام سمت شروع به حرکت می‌نماید در حقیقت از سمت فاز به سمت نول حرکت خواهد کرد. به عبارتی هر روشی که بتواند جهت جریان را مشخص کند فاز را مشخص می‌نماید.

تشخیص سیم فاز و نول

علامت فاز نول به انگلیسی

باید بدانید که هادی PEN هادی می‌باشد که معمولا از دو قسمت PE زمین حفاظتی و N نول تشکیل شده است. هادی‌های پی ای ان را معمولا در مسافت بین پست‌ها تا خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌دهند که معمولا هادی‌های PE و N در آن جا جدا از هم می‌باشند. در انگلستان این سیستم‌ها را با نام PME می‌شناسند. چرا که علت ان اتصال مکرر هادی نول به زمین می‌باشد و خطر قطعی نوترال را کم می‌نماید.

تشخیص سیم فاز و نول با فاز متر

همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم سر فازمتر را در یکی از سوراخ‌های موجود در پریز قرار می‌دهید و سپس سر انگشت خود را به ته فاز متر بچسبانید اگر لامپ فاز متر روشن شد به این معنی است که آن سیم فاز متر است.

تشخیص سیم فاز و نول در لوستر

در کلیدهای دوپل سیم در سقف دو سیم فاز و یک سیم نول دیده می‌شود. در کلیدهای تک پل یک سیم فاز و یک سیم نول وجود دارد اغلب سیم فاز با رنگ قرمز و سیم نول با رنگ آبی مشاهده می‌شود. البته برای تشخیص آن‌ها می‌توانید از فازمتر استفاده نمایید. در حالتی که تعداد سیم‌هایی که در بالای لوستر است ۳ تا بود یعنی سیستم لوستر شما دو پل می‌باشد و شما به سادگی به کلیدهای دوپل وصل کنید. سیم تک را به عنوان نول و سیم جفت را فاز در نظر بگیرید. هر سیم فاز لوستر را به یک سیم فاز سقف و تک سیم نول را به تک سیم نول سقف وصل کنید.

اما زمانی که لوستر شما از سه سیم برخوردار بود و در سقف فقط دو سیم داشتید می‌توانید که سیم جفتی لوستر را بعد از لخت نمودن به هم متصل نمایید و به عنوان فاز در نظر بگیرید و سیم تکی را نول و سپس به فاز و نول سقف متصل نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.