بدون دسته

کلید و پریز سوئیچی چیست؟

کلید و پریز سوئیچی چیست

بررسی کلی کلید و پریز سوئیچی

شاید تصور بسیاری از افراد از کلید و پریز برق سوئیچی این باشد که این کلید و پریز نوعی کلید و پریز برق قدیمی محسوب شده که اغلب در خانه‌های قدیمی و یا فیلم‌ها دیده می‌شود، اما در واقع کلید و پریز سوئیچی یکی از متداول‌ترین و پر استفاده‌ترین انواع کلید و پریز‌های برق به‌حساب می‌آید. این مدل کلید و پریز برق در اتاق‌های یا بخش‌های مختلف بیشتر خانه‌ها استفاده شده و طریقه نصب‌ آسانی دارد. در بسیاری از موارد این نوع کلید و پریزها برای خانه‌هایی که دکوراسیون کلاسیک محور و باشکوه دارند، پیشنهاد می‌شود و به‌طور معمول دارای رنگ‌های کلاسیک محوری مثل قهوه‌ای تافی یا کرمی هستند.

در کلید و پریز سوئیچی روشن شدن چراغ‌ها به‌وسیله بالا دادن دکمه و خاموش شدن آن‌ها از طریق پایین دادن همان دکمه است. علی‌ رغم اینکه مدل سوئیچی ازلحاظ ظاهری، تقریباً همانند کلید و پریز‌های قدیمی است؛ اما مدل‌های جدید و مدرن سوئیچی هم تولید و به بازار عرضه می‌شوند که به دلیل پاسخگویی نیازهای مختلف، بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

این نوع کلید و پریز دارای مدل‌ها و انواع گوناگونی می‌باشد که حتی برخی از مدل‌های آن در گروه کلید و پریز برق هوشمند نیز دسته‌بندی می‌شوند، همچنین بعضی از سایر مدل‌های سوئیچی نیز قابلیت کنترل به‌وسیله تلفن همراه یا الکسا را دارا هستند؛ پس به‌طور خلاصه مدل سوئیچی در میان مدل‌های جدید کلید و پریز بسیار پرطرفدار بوده و دارای مدل‌های ساده‌ای نیز بوده که نصب ساده‌ای هم دارند. در ادامه به کاربرد این نوع کلید و پریز می‌پردازیم.

کلید برق

کاربرد کلید و پریز سوئیچی

همان‌طور که گفته‌شده این کلید و پریزها دارای انواع مختلفی بوده که هرکدام می‌توانند کاربرد متفاوتی داشته باشند، برای مثال پریزها برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

🔶 پریز برق

🔶 پریز تلفن

🔶 پریز آنتن

🔶 پریز UPS

🔶 پریز شبکه

کلیدهای سوئیچی نیز دارای کاربرد گسترده‌ای بوده و می‌توان از آن‌ها در بخش‌های مختلف منازل مسکونی مثل اتاق، انباری و پارکینگ یا برای شرکت‌ها و فضاهای کاری و تجاری جهت کلید روشن و خاموش چراغ‌ها، کلید کولر، پنکه سقفی، هود آشپزخانه و در کل هر نوع وسیله برقی که نیاز به کلید خاموش و روشن دارد، استفاده نمود.

نحوه نصب کلید و پریز سوئیچی

برای نصب انواع کلید و پریز می‌توانید از نیروها‌ی متخصص و برق‌کاران این حوزه کمک بگیرید و یا می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید، چراکه نصب انواع کلید پریز به‌خصوص کلید و پریز سوئیچی ساده بوده و جزو آن دسته از مهارت‌هایی است که هرکسی با اندکی پیش‌ زمینه و دانش‌ فنی قادر به انجام آن است، البته جهت انجام این کار نیاز است تا موارد ایمنی که در ادامه آورده شده است را رعایت فرمایید تا مشکلی پیش نیاید:

🔴 فیوز برق قبل از شروع کار قطع نمایید.

🔴 به‌هیچ‌ عنوان با دست خیس یا مرطوب اقدام به این کار نکنید.

🔴 هنگام نصب کلید و پریزها را طوری نصب کنید که کاملاً ثابت و محکم شوند.

اجزای کلید برق

مرحله بعد آماده‌سازی، وسایل لازم جهت نصب کلید و پریز سوئیچی بوده که شامل مکانیزم کلید و پریز، کادر کلید و پریز، فازمتر و پیچ‌گوشتی می‌شوند. حالا چهار گام دیگر تا تکمیل کار باقی مانده است:

◀️ گام اول

در این مرحله نوع سیم‌ها را به کمک فاز مشخص می‌نماییم؛ در اغلب موارد سیم مشکی فاز، آبی نول و زرد نیز سیم برگشتی از لامپ یا همان بار است.

◀️ گام دوم

پس از تشخیص سیم‌ها، رویه کلید یا پریز را باز کرده و سیم‌های فاز، نول و بار را به ترمینال‌های مربوط متصل نموده و سپس مکانیزم را داخل جعبه قرار داده و پیچ‌های چنگه را محکم می‌کنیم.

◀️ گام سوم

در این مرحله که تقریبا گام آخر فرایند نصب کلید و پریز محسوب می‌شود، کادر کلید یا پریز را روی مکانیزم قرار داده و در جایش قفل می‌کنیم و بقیه بخش‌های باقی‌مانده را نیز قرار داده و اگر پیچ دیگری باقی مانده است در جای خود می‌بندیم.

◀️ گام چهارم

اکنون فرایند نصب کلید یا پریز کامل شده است و تنها وصل کردن مجدد فیوز برق و تست عملکرد آن باقی‌مانده است که با انجام این‌ها کار شما تکمیل خواهد شد.

✍️ سخن نهایی

چنانچه نظر و یا سؤالی درباره مقاله کلید و پریز سوئیچی دارید، ویرا لایتینگ با آغوشی باز پاسخگوی شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *