بدون دسته

کلید دیمر چیست

کلید دیمر چیست

ویرالایتینگ در این مطلب به معرفی کلید دیمر ویرا با عنوان کلید دیمر چیست می‌پردازد. فروشگاه ویرالایتینگ ارائه دهنده انواع کلید و پریز ویرا می‌باشد. شاید از خود بپرسید که دیمر چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع کلید دیمر کدام‌اند؟ در این مطلب می‌خواهیم که به سوالات شما پاسخ دهیم پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید. به کلیدی که بتوان با آن میزان روشنایی را کم و زیاد کرد کلید دیمر می‌گویند. به عبارتی دیمها وسایلی هستند که در جهت کاهش شدت روشنایی لامپ‌ها به کار گرفته می‌شوند.

کلید دیمر ویرا

باید بگوییم که با تغییر شکل موج اعمالی به لامپی که مد نظر هست شدت روشنایی خروجی آن را می‌توان کاهش دهید. ازم است بدانید که دستگاه‌های ولتاژ کاربردهای مختلفی دارند اما کلمه دیمر معمولا به منظور نشان دادن کنترل خروجی انواع لامپ همچون لامپ‌های رشته‌ای، ال ای دی‌ها، هالوژن‌ها و اخیرا برای لامپ‌های فشرده فلوئوروسنت نیز به کار برده می‌شود. برای دیمر کردن لامپ‌های فلوئورسنت معمولی، لامپ‌های حالت جامد، بخار جیوه‌ای به تجهیزات خاص بیشتری احتیاج خواهد بود. اما معمولا در دیمر از عنصر الکترونیکی به نام ترایاک مورد استفاده قرار گرفته است این عنصر مانع از عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ ورودی می‌شود.

کلید دیمر چیست

همان گونه که قبل تر اشاره کردیم از دیمر ها در جهت زیاد و یا کم کردن مقدار ولتاژ استفاده می نمایند. شما می توانید از دیمر ها در هر وسیله برقی همچون بخاری برقی، چراغ مطالعه، هویه و یا هر وسیله ای که ولتاژ پایین تر از 220 ولت هم کار کند، استفاده نمایید.  کلید های دیمر را به دو صورت کشویی و گردان می توانید که در بازار مشاهده نمایید معمولا در ابعاد متنوعی تولید می شوند.

برای مثال کلید های کوچک دیمر را برای مصارف خانگی و کلید هایی بزرگ تر برای واحد های برق قدرت در ساختمان های بزرگ تئاتر و یا روشنایی خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می دهند برای استفاده از این کلید ها حتما باید لامپ رشته ای وجود داشته باشد و برای لامپ های فلورسنت و LED و فوق کم مصرف قابل استفاده نیستند. لذا این لامپ ها به حداقل ولتاژی احتیاج دارند تا مدار آن ها روشن شود بنابراین اگر این ولتاژ با کلید دیمر کم شود لامپ به صورت کامل خاموش می شود.

انواع کلید دیمر

گفتنی است که دیمر ها در سه مدل کلی تقسیم بندی می شوند به عبارتی در مدل های مکانیکی و هوشمند و لمسی دیده می شوند. باید اشاره کنیم که دیمر های مکانیکی ساده ترین نوع دیمر ها می باشند و به راحتی و بدون احتیاج به سیم کشی در ساختمان ها نصب می شوند. دیمر های مکانیکی را به صورت کشویی و گردان می توانید خریداری نمایید. اما در رابطه با دیمر های لمسی باید بگوییم که نرفته و مدرن تری از دیمر های مکانیکی می باشند زیبایی ظاهری که دارند جذابیت آن ها را به نسبت نوع مکانیکی بیشتر کرده است.

کلید دیمر ویرا

اما در سیستم روشنایی و نورپردازی های امروزی از کلید دیمر های هوشمند استفاده می کنند به صورتی که در زمان تابش نور خورشید به داخل ساختمان به صورت اتوماتیک نور لامپ کم می شود و زمانی که نور خورشید کم شود نور منبع روشنایی بیشتر می شود. این کلید ها در صرفه جویی مصرف انرژی بسیار موثر می باشند این کلید های هوشمند دیمر را به دو صورت می توان تنظیم نمود یا به صورت دستی میزان نور را تنظیم می نمایند و یا این که به صورت ریموت کنترل و اپلیکیشن موبایل و اینترنت می توان کنترل نمود گفتنی است که استفاده از کلید دیمر هوشمند کمی هزینه بردار می باشد.

کلید دیمر لامپ led

به علت عدم وجود گاز در ساختار لامپ های led برخلاف لامپ های کم مصرف، می توانند که با جریان کم راه اندازی شوند. اما به علت طراحی راه اندازی لامپ های led با ولتاژ 220 ولت نمی توان این لامپ ها را با هر کلید دیمری راه اندازی نمود و این نوع لامپ تنها با دیمر هایی با خروجی Ac راه اندازی خواهند شد. به همین دلیل انواع دیمر های الکترونیکی Ac را نام می بریم:

  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش ولتاژ
  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش جریان
  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش ولتاژ و جریان

کلید دیمر لامپ LED

به دلیل راه اندازی لامپ های led از مدارات الکترونیکی و روشن شدن با جریان کم و ولتاژ تعریف شده در طراحی هر لامپ نمی توان از نوع اول دیمر ها استفاده کنیم لذا با تغییر ولوم ولتاژ کاهش می یابد اما جریان نه و با کم کردن ولتاژ خروجی تا زمانی که ولتاژ خروجی دیمر بیشتر از ولتاژ کار لامپ است لامپ روشن باقی می ماند اما مادامی که ولتاژ خروجی دیمر به کمتر از ولتاژ کار دیمر برسد لامپ خاموش می شود و نتیجه می گیریم که در نوع دوم کنترل جریان وجود دارد و می توان آن ها را برای کنترل نمودن نور لامپ led  استفاده نمود.

کلید دیمر بین راهی

یکی دیگر از انواع کلید های دیمر مدل کلید دیمر بین راهی می باشد که در جهت کم و زیاد کردن نور ال ای دی استفاده می شود دیمر های بین راهی ال ای دی دارای ولوم دستی هستند. باید گفت که دیمر های قابدار بین راهی 220 ولت 120 وات داخل یک قاب پلاستیکی و آماده نصب و استفاده می شوند.  طراحی این دیمر ها به گونه ای است که دیمر را می توان بین سیم های وسیله برقی نصب نمود و بین راهی باشد.

معمولا این نوع دیمر ها را در تنظیم شدت نور روشنایی لامپ های Ac  و کنترل دور موتور های  AC  و کنترل حرارت المنت ها مورد استفاده قرار می دهند. این دیمر ها هم مانند سایر دیمر ها می توانند که در مصرف انژی صرفه جویی نمایند و طول عمر مفید لامپ را افزایش می دهند به عبارت دیگر کاهش ولتاژ لامپ موجب کاهش ولتاژ توان ورودی به لامپ و در نهایت موجب کم شدن استرس وارد بر قطعات می شود که این مسئله طول عمر لامپ را بیشتر می کند.

کلید دیمر پنکه سقفی

شما دیمر هایی را که در بازار مشاهده می نمایید بیشتر برای کنترل کردن روشنایی می باشند و برای پنکه سقفی مناسب نمی باشند . به عبارتی شما می توانید به جای کلید گردان پنکه سقفی از دیمر ها استفاده کنید چرا که نصب آن ها بسیار راحت می باشد دیمری که برای پنکه ها استفاده می شود با دیمر های معمولی بسیار متفاوت می باشد. اما هنوزم به جای کلید دیمر از کلید های گردان برای پنکه های سقفی استفاده می کنند زمانی که کلید گردان روی حالت ۱ قرار میگیرد، حداکثر مقاومت با موتور پنکه سری می‌شود، و این باعث میشود که کمترین ولتاژ به پنکه برسد، پس موتور با کمترین سرعت شروع به چرخش می‌کند. زمانی که کلید گردان در حالت ۲ قرار می‌گیرد.

کلید دیمر پنکه سقفی

مقاومت اول از مدار خارج می‌شود و این باعث می‌شود که ولتاژ بیشتری به موتور پنکه برسد و سرعت موتور بیشتر خواهد شد؛ و هر چقدر که کلید گردان را در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم مقاومت‌های بیشتری از سر راه سیم فاز کنار می‌روند و ولتاژ بیشتری به موتور پنکه میرسد. در حالت FULL دیگر هیچ مقاومتی در مسیر وجود ندارد و حداکثر ولتاژ به موتور پنکه میرسد. این حالت مثل زمانی ست که ما یک کلید یک پل معمولی را به جای کلید گردان پنکه سقفی نصب کرده باشیم؛ و در این حالت پنکه سقفی با حداکثر سرعت می‌چرخد.

کلید دیمر کولر

با استفاده از این کلید ها می توان که دور فن ها را به صورت پیوسته تنطیم نمود. در جهت کنترل پمپ آب استفاده می شوند از یک نمایشگر ال ای دی برخوردار می باشند و نصب آن ها به صورت روکار می باشد قابلیت کنترل فن های با حداکثر جریان 6 امپر را دارد. این نوع کلید ها هم در مصرف انرژی صرفه جویی می نمایند. این کلید ها را می توانید که به صورت اینترنتی سفارش دهید و در زمان و هزینه رفت و آمد خود به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمایید. کلید های دیمر کولر بسیار با کیفیت می باشند و عملکرد بسیار مناسبی هم دارند و از زیبایی ظاهری هم برخوردار می باشند.

کلید دیمر ویرا الکتریک

محصولی با کیفیت از برند ویرا کلید دیمر ویرا الکتریک می باشد این کلید ها از یک قاب مربعی شکل به رنگ سفید و با طراحی ساده می باشد و می توان به راحتی آن را با سایر المان های دکوراسیون هماهنگ نمود با استفاده از این محصول شرکت ویرا می توان زیبایی را به دکوراسیون خود هدیه دهید. کلید های دیمر ویرا به صورت کریستالی می باشند این مدل به علت داشتن قاب میانی پلاستیکی و دور شیشه ای ظاهری لوکس و شیک نسبت به سایر مدل ها دارد.

شما می توانید که از این کلید ها در شرکت، ساختمان، و اداره و … استفاده نمایید در حالت کلی کلید های دیمر ویرا در جهت تنظیم میزان ولتاژ روشنایی به کار برده می شوند این کلیدها معمولا در سالن های نمایشی بیشترین کاربرد را دارند می توانید که این کلید ها را با قیمت بسیار مناسب به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.