بدون دسته

کلید دیمر چیست

کلید دیمر چیست

شاید از خود بپرسید که دیمر چیست و چه کاربردی دارد؟ انواع کلید دیمر کدام‌اند؟ در این مطلب می‌خواهیم که به سوالات شما پاسخ دهیم پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمایید. به کلیدی که بتوان با آن میزان روشنایی را کم و زیاد کرد کلید دیمر می‌گویند. به عبارتی دیمها وسایلی هستند که در جهت کاهش شدت روشنایی لامپ‌ها به کار گرفته می‌شوند.

کلید دیمر چیست: همان گونه که قبل تر اشاره کردیم از دیمر ها در جهت زیاد و یا کم کردن مقدار ولتاژ استفاده می نمایند. شما می توانید از دیمر ها در هر وسیله برقی همچون بخاری برقی، چراغ مطالعه، هویه و یا هر وسیله ای که ولتاژ پایین تر از 220 ولت هم کار کند، استفاده نمایید.  کلید های دیمر را به دو صورت کشویی و گردان می توانید که در بازار مشاهده نمایید معمولا در ابعاد متنوعی تولید می شوند.

برای مثال کلید های کوچک دیمر را برای مصارف خانگی و کلید هایی بزرگ تر برای واحد های برق قدرت در ساختمان های بزرگ تئاتر و یا روشنایی خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می دهند برای استفاده از این کلید ها حتما باید لامپ رشته ای وجود داشته باشد و برای لامپ های فلورسنت و LED و فوق کم مصرف قابل استفاده نیستند. لذا این لامپ ها به حداقل ولتاژی احتیاج دارند تا مدار آن ها روشن شود بنابراین اگر این ولتاژ با کلید دیمر کم شود لامپ به صورت کامل خاموش می شود.

تفاوت کلید دیمر با دیمر روشنایی چیست؟

تفاوت کلید دیمر با دیمر روشنایی چیست؟

با استفاده از کلید دیمر می‌توان که شدت یک منبع نوری را کنترل و مدیریت کرد. استفاده از این دیمره‌ها در گستره بسیار وسعی خواهد بود یعنی به عنوان یک کلید روشنایی برای کاربران خانگی تا واحدهای برق قدرتی که در ساختمان‌های بزرگ تئاتر و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. روشنایی خارجی ساختمان هم یکی از کاربردهای این کلید است.

ترایاک یک بخش الکترونیکی بسیار مهم در دیمرها است که مانع عبور قسمتی از موج متناوب در ولتاژ ورودی می‌شود. در حقیقت دیمر را به صورت سری با مصرف کننده قرار می‌دهند تا بتواند که ولتاژ ورودی را به خوبی کنترل کند.

دیمرها از نظر ورودی شبیه به کلیدهای معمولی هستند اما مجهز به دو ترمینال خروجی هستند. اصولا یک رشته سیم به ترمینال پشت دیمر وارد می‌شود و رشته سیم دیگر هم به عنوان فاز خروجی از ترمینال دیگری که در پشت دیمر است به مصرف کننده یا چراغ وصل می‌شود. گفتنی است که سیم نول هم بدون ورود به کلید دیمر به صورت مستقیم به چراغ وصل می‌شود.

🔶 🔶 🔶 🔶🔶

مشاهده انواع کلید و پریز ویرا در فروشگاه ویرا لایتینگ


انواع کلید دیمر

گفتنی است که دیمر ها در سه مدل کلی تقسیم بندی می شوند به عبارتی در مدل های مکانیکی و هوشمند و لمسی دیده می شوند. باید اشاره کنیم که دیمر های مکانیکی ساده ترین نوع دیمر ها می باشند و به راحتی و بدون احتیاج به سیم کشی در ساختمان ها نصب می شوند. دیمر های مکانیکی را به صورت کشویی و گردان می توانید خریداری نمایید. اما در رابطه با دیمر های لمسی باید بگوییم که نرفته و مدرن تری از دیمر های مکانیکی می باشند زیبایی ظاهری که دارند جذابیت آن ها را به نسبت نوع مکانیکی بیشتر کرده است.

اما در سیستم روشنایی و نورپردازی های امروزی از کلید دیمر های هوشمند استفاده می کنند به صورتی که در زمان تابش نور خورشید به داخل ساختمان به صورت اتوماتیک نور لامپ کم می شود و زمانی که نور خورشید کم شود نور منبع روشنایی بیشتر می شود. این کلید ها در صرفه جویی مصرف انرژی بسیار موثر می باشند این کلید های هوشمند دیمر را به دو صورت می توان تنظیم نمود یا به صورت دستی میزان نور را تنظیم می نمایند و یا این که به صورت ریموت کنترل و اپلیکیشن موبایل و اینترنت می توان کنترل نمود گفتنی است که استفاده از کلید دیمر هوشمند کمی هزینه بردار می باشد.

کلید دیمر لامپ led

به علت عدم وجود گاز در ساختار لامپ های led برخلاف لامپ های کم مصرف، می توانند که با جریان کم راه اندازی شوند. اما به علت طراحی راه اندازی لامپ های led با ولتاژ 220 ولت نمی توان این لامپ ها را با هر کلید دیمری راه اندازی نمود و این نوع لامپ تنها با دیمر هایی با خروجی Ac راه اندازی خواهند شد. به همین دلیل انواع دیمر های الکترونیکی Ac را نام می بریم:

  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش ولتاژ
  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش جریان
  • دیمر های الکترونیکی AC با خروجی کاهش ولتاژ و جریان

به دلیل راه اندازی لامپ های led از مدارات الکترونیکی و روشن شدن با جریان کم و ولتاژ تعریف شده در طراحی هر لامپ نمی توان از نوع اول دیمر ها استفاده کنیم لذا با تغییر ولوم ولتاژ کاهش می یابد اما جریان نه و با کم کردن ولتاژ خروجی تا زمانی که ولتاژ خروجی دیمر بیشتر از ولتاژ کار لامپ است لامپ روشن باقی می ماند اما مادامی که ولتاژ خروجی دیمر به کمتر از ولتاژ کار دیمر برسد لامپ خاموش می شود و نتیجه می گیریم که در نوع دوم کنترل جریان وجود دارد و می توان آن ها را برای کنترل نمودن نور لامپ led  استفاده نمود.

کلید دیمر بین راهی

یکی دیگر از انواع کلید های دیمر مدل کلید دیمر بین راهی می باشد که در جهت کم و زیاد کردن نور ال ای دی استفاده می شود دیمر های بین راهی ال ای دی دارای ولوم دستی هستند. باید گفت که دیمر های قابدار بین راهی 220 ولت 120 وات داخل یک قاب پلاستیکی و آماده نصب و استفاده می شوند.  طراحی این دیمر ها به گونه ای است که دیمر را می توان بین سیم های وسیله برقی نصب نمود و بین راهی باشد.

معمولا این نوع دیمر ها را در تنظیم شدت نور روشنایی لامپ های Ac  و کنترل دور موتور های  AC  و کنترل حرارت المنت ها مورد استفاده قرار می دهند. این دیمر ها هم مانند سایر دیمر ها می توانند که در مصرف انژی صرفه جویی نمایند و طول عمر مفید لامپ را افزایش می دهند به عبارت دیگر کاهش ولتاژ لامپ موجب کاهش ولتاژ توان ورودی به لامپ و در نهایت موجب کم شدن استرس وارد بر قطعات می شود که این مسئله طول عمر لامپ را بیشتر می کند.

کلید دیمر پنکه سقفی

کلید دیمر پنکه سقفی

شما دیمر هایی را که در بازار مشاهده می نمایید بیشتر برای کنترل کردن روشنایی می باشند و برای پنکه سقفی مناسب نمی باشند . به عبارتی شما می توانید به جای کلید گردان پنکه سقفی از دیمر ها استفاده کنید چرا که نصب آن ها بسیار راحت می باشد دیمری که برای پنکه ها استفاده می شود با دیمر های معمولی بسیار متفاوت می باشد. اما هنوزم به جای کلید دیمر از کلید های گردان برای پنکه های سقفی استفاده می کنند زمانی که کلید گردان روی حالت ۱ قرار میگیرد، حداکثر مقاومت با موتور پنکه سری می‌شود، و این باعث میشود که کمترین ولتاژ به پنکه برسد، پس موتور با کمترین سرعت شروع به چرخش می‌کند. زمانی که کلید گردان در حالت ۲ قرار می‌گیرد.

مقاومت اول از مدار خارج می‌شود و این باعث می‌شود که ولتاژ بیشتری به موتور پنکه برسد و سرعت موتور بیشتر خواهد شد؛ و هر چقدر که کلید گردان را در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانیم مقاومت‌های بیشتری از سر راه سیم فاز کنار می‌روند و ولتاژ بیشتری به موتور پنکه میرسد. در حالت FULL دیگر هیچ مقاومتی در مسیر وجود ندارد و حداکثر ولتاژ به موتور پنکه میرسد. این حالت مثل زمانی ست که ما یک کلید یک پل معمولی را به جای کلید گردان پنکه سقفی نصب کرده باشیم؛ و در این حالت پنکه سقفی با حداکثر سرعت می‌چرخد.

کلید دیمر کولر

با استفاده از این کلید ها می توان که دور فن ها را به صورت پیوسته تنطیم نمود. در جهت کنترل پمپ آب استفاده می شوند از یک نمایشگر ال ای دی برخوردار می باشند و نصب آن ها به صورت روکار می باشد قابلیت کنترل فن های با حداکثر جریان 6 امپر را دارد. این نوع کلید ها هم در مصرف انرژی صرفه جویی می نمایند. این کلید ها را می توانید که به صورت اینترنتی سفارش دهید و در زمان و هزینه رفت و آمد خود به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمایید. کلید های دیمر کولر بسیار با کیفیت می باشند و عملکرد بسیار مناسبی هم دارند و از زیبایی ظاهری هم برخوردار می باشند.

کلید دیمر ویرا الکتریک

محصولی با کیفیت از برند ویرا کلید دیمر ویرا الکتریک می باشد این کلید ها از یک قاب مربعی شکل به رنگ سفید و با طراحی ساده می باشد و می توان به راحتی آن را با سایر المان های دکوراسیون هماهنگ نمود با استفاده از این محصول شرکت ویرا می توان زیبایی را به دکوراسیون خود هدیه دهید. کلید های دیمر ویرا به صورت کریستالی می باشند این مدل به علت داشتن قاب میانی پلاستیکی و دور شیشه ای ظاهری لوکس و شیک نسبت به سایر مدل ها دارد.

شما می توانید که از این کلید ها در شرکت، ساختمان، و اداره و … استفاده نمایید در حالت کلی کلید های دیمر ویرا در جهت تنظیم میزان ولتاژ روشنایی به کار برده می شوند این کلیدها معمولا در سالن های نمایشی بیشترین کاربرد را دارند می توانید که این کلید ها را با قیمت بسیار مناسب به صورت اینترنتی خریداری نمایید.

مزایای استفاده از دیمر چیست؟

مزایای استفاده از دیمر چیست؟

حال که متوجه شدید کلید دیمر چیست بهتر است به بررسی مزایای آن بپردازیم، از جمله مزیت‌های این کلید می‌توان موارد زیر را نام برد.

صرفه جویی در انرژی

در واقع میزان توان فرستاده شده به لامپ با استفاده از چرخاندن پیچ دیمر کاهش یافته و و لامپ به هر اندازه‌ای که نور کمتری تولید کند توان مصرفی آن هم کمتر خواهد بود. در نهایت این فرآیند انرژی کمتری هم مصرف می‌شود که کاهش هزینه‌های برق را به دنبال دارد.

افزایش طول عمر لامپ
برخی‌ها به غلط تصور می‌کنند که دیمر باعث می‌شود طول عمر لامپ آن‌ها کم شود اما این موضوع اصل مطلب و درست نیست. توجه کنید که در لامپ‌های دیمری به هر اندازه‌ای که توان کمتری به لامپ داده شود، گرمای آن کمتر می‌شود. این گرمای کم استرس روی قطعات لامپ را کم می‌کند و سپس عمر لامپ را هم بیشتر می‌کند.

کمک به محیط زیست

با توجه به آن چه گفته شد متوجه می‌شویم که با کاهش توان مصرفی لامپ آلودگی ناشی از تولید اکتریسیته نیروگاه‌ها هم کم می‌شود. البته با طول عمر بیشتر لامپ تعداد لامپ‌هایی که دور ریخته می‌شوند هم کمتر خواهد بود به همین دلیل آلودگی زمین هم کاهش می‌یابد.
دیمر برای سلامتی مفید است.
علاوه بر کم شدن آلاینده‌های موجود در محیط زیست، دانشمند می‌گویند که با کم کردن نور لامپ آن هم در زمان غروب آفتاب تا قبل از خواب، چرخه خواب تنظیم خواهد شد و مشکلات بی‌خوابی کمتر می‌شود. توجه کنید که کم کردن تدریجی نور لامپ همچون غروب خورشید ددر بدن است که این مسئله با خاموشی یکباره ایجاد نخواهد شد.

افزایش زیبایی اتاق

بسیاری از نماهای بیرون ساختمان یا محیط‌های تجاری با بیشتر شدن سطح نور جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند، اما این مسئله برای اتاق‌های خانه و یا رستوران صدق نمی‌کند. اتاق‌ها و یا کافی شاپ و رستوران با نوری کمتر جذاب بیشتری دارند. قطعا با ورود به کافی شاپ‌ها به میزان نور کم آن‌ها دقت کرده‌اید و متوجه شدید که چه احساس لذت و آرامشی را برای افراد تامین می‌کند. کلید دیمر در اتاق‌ها نیز احساس آرامش و امنیت را به همراه گرمای (صمیمیت) بیشتری ایجاد می‌کند.

نصب ساده

بر خلاف تصوری که همه مردم از این کلیدها دارند، نیازی به تغییر سیم کشی در ساختمان نخواهد بود. در واقع با قطع فیوز و خارج کردن کلید معمولی و در نهایت جایگذاری کلید دیمر می‌توانید این تغییرات را اعمال کنید. توجه کنید که سیم کشی ساختمان در آن دخیل نبود. ناگفته نماند که بایستی از لامپ‌های دیمرپذیر برای این کلیدها استفاده کنید.

قیمتی مناسب

گفتنی است که دیمرهای هوشمند و غیر مکانیکی کمی گران‌تر از سایر کلیدها هستند اما دیمرهایی که توسط تولید کنندگان داخلی ارائه می‌شود هم کیفیت بالاتری دارند هم از قیمت مناسبی برخوردار هستند. بنابراین با تهیه نمونه‌های داخلی می‌توانید از کیفیت بالا و قیمتی مناسب بهره‌مند می‌شوید.

چگونه می‌توانیم یک دیمر نصب کنیم؟

چگونه می‌توانیم یک دیمر نصب کنیم؟

پس از بررسی کلید دیمر چیست به نحوه نصب آن می‌پردازیم:

۱. ابزار آلات لازم را فراهم کنید و سپس برق ورودی کلید را قطع کنید:
برای نصب کلید دیمر بایستی جریان مربوط به کلید را قطع کنید و سپس با استفاده از فازمتر مطمدن شوید که برق قطع شده است و هیچ خطری به دنبال ندارد.

2. از اندازه کافی جعبه کلید مطمئن شوید:
در صورت استفاده از سیم و لوازم در جعبه باید بدانید که فضای کافی برای آن‌ها وجود دارد. در واقع ممکن است که گرمای زیادی ایجاد شود و این کاملا خطرناک است. نمره سیم‌ها با توجه به استاندارد ملی ۱.۵ میلی‌متر است که باید به آن توجه کنید.

3. در صورتی که جعبه کلید فلزی است مطمئن شوید که اتصال به زمین است:
معمولا دیمرهای جدیدی که تولید می‌شوند اتصال به زمین هستند و آن را با سیم یا پیچ زرد و سبز مشخص کرده‌اند. سیم زمینی که در جعبه است را به این اتصال متصل کنید و پس از آن کلید دیمر را متصل کنید.
اما ممکن است جعبه فلزی باشد و مجهز به اتصال به زمین نباشد. در این صورت هم می‌توانید کلید دیمر را متصل کنید اما هیچ قسمتی از کلید در دسترس نباشد تا ایمنی کاربر به خوبی حفظ شود.

4. نصب کلید دیمر را شروع کنید:
پیچ‌های کلید باز شده و برخی از دیمرها سیم فاز ورودی را با علامت L نمایش می‌دهند. اما سیم فاز لامپ نشانه یا حرف خاصی ندارد پس فرقی نمی‌کند که کدام سیم به کدام پایه ترمینال متصل شود.

سخن نهایی

در این مطلب از ویرا لایتینگ سعی کردیم که کلید دیمر چیست را مورد بررسی قرار دهیم و مزیت‌های آن و نحوه نصب آن را بیان کردیم. امیدوارم که از خواندن این مطلب به اطلاعات کافی رسیده باشید.

بروزرسانی در تاریخ 1401/07/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *