بدون دسته

کلید تبدیل چیست ؟

کلید تبدیل چیست

کلید تبدیل یک تجهیز برقی است که از گذشته تا به حال در ادارات و منازل استفاده می‌شود. اما اگر بخواهیم تعریفی خلاصه واری از آن داشته باشیم، به کلیدی که برای قطع و وصل جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد کلید تبدیل می‌گویند. اساسا سیم کشی ساختمان‌ها باید به صورتی باشد که حداکثر راحتی و آسایش را برای ساکنین فراهم کنند. در راهروهای بلند و دراز بایستی که در ابتدا و انتهای آن کلیدی وجود داشته باشد که بتوان با استفاده از آن لامپ را کنترل کرد، این کار با استفاده از کلید تبدیل امکان‌پذیر خواهد بود. بنابراین هر گاه بخواهید یک مصرف کننده یا یک لامپ را با استفاده از دو نقطه یا بیشتر از این کنترل کنید، می‌توانید از کلیدهای تبدیل بهره ببرید. با استفاده از این کلیدها، مداری ایجاد می‌شود که شرایط کنترل یک یا چند لامپ را به خوبی فراهم می‌کند.

کلیدهای تبدیل به دو صورت توکار و روکار ساخته می‌شوند که با توجه به نیاز کاربر یکی از آن‌ها استفاده می‌شود. البته توجه کنید که کلیدهای تبدیل از نظر کاربرد و مداری که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال از نظر کاربرد به دو صورت معمولی و کلید تبدیل در مدار صلیبی هستند. اما از نظر مدار به صورت حرفه‌ای، استاندارد و مدار صلیبی تولید می‌شوند. انواع کلید تبدیل در راه پله‌ها، سالن‌های بزرگ، راهروها، حیاط ساختمان، مکان‌هایی که دو درب ورودی و خروجی دارند و… استفاده می‌شوند. به همین دلیل تولیدکنندگان با توجه به تنوع کاربرد این کلید، سعی کردند که مدل‌های مختلفی از آن را طراحی و تولید کنند. از جمله این مدل‌ها می‌توان کلیدهای تبدیل یک پل، دو پل، کولر، توکار، روکار و… را نام برد. بنابراین در خرید و استفاده از این کلیدها محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید به بهترین شکل از آن‌ها بهره ببرید.

کلید تبدیل

کاربرد کلید تبدیل چیست

لازم به اشاره است کاربرد اصلی کلید تبدیل قطع و وصل جریان الکتریکی در لامپ‌ها از دو نقطه متفاوت است. در حقیقت طراحی این کلیدها بسیار ساده است و در محیط‌هایی که ورودی و خروجی مجزا دارند به وفور استفاده می‌شود. از جمله این مکان‌ها می‌توان به سالن‌های بزرگ، راه پله‌ها و راهروها اشاره کرد. برای مثال دوست دارید که هنگام بالا رفتن از پله‌ها لامپ را روشن کنید و زمانی که به انتهای پله‌ها و طبقات بالاتر رسید لامپ‌ها یا لامپ را خاموش کنید. یا این که در سالن‌های بزرگ یا حیاط‌ها که دارای دو ورودی و خروجی هستند می‌خواهید در هنگام ورود لامپ را روشن کنید و در خروجی هم لامپ را خاموش کنید. این کار با استفاده از کلید تبدیل امکان‌پذیر می‌شود. با کلید موجود در ورودی می‌توان لامپ را روشن کرد و با کلیدی که در خروجی وجود دارد لامپ را خاموش کنید. البته این روزها به جای استفاده از کلید تبدیل در راه پله‌ها از تایمر راه پله استفاده می‌کنند که با ورود شخص لامپ به صورت خودکار روشن می‌شود و در هنگام خروج آن لامپ هم خاموش می‌شود. و از کلیدهای تبدیل هم برای روشن کردن اتاق خواب استفاده می‌شود.

روش عملکرد کلید تبدیل برق

این کلید در ظاهر شبیه به کلیدهای تک پل هستند و اگر شخصی با این کلیدها آشنایی نداشته باشد، اصلا نمی‌تواند آن‌ها را شناسایی کند. اما تفاوت این دو کلید این است که تعداد پیچ‌های متفاوتی دارند؛ یعنی کلید تبدیل دارای سه پیچ است و کلید تک پل هم دارای دو پیچ هستند. در کلیدهای تک پل یک پیچ برای اتصال سیم فاز ورودی استفاده می‌شود و دیگری هم به منظور متصل شدن به فاز خروجی کلید کاربرد دارد. اساسا کلیدهای تبدیل مجهز به سه ترمینال هستند که یکی از این ترمینال‌ها مشترک و دوتای دیگر هم غیر مشترک هستند. آن ترمینالی که مشترک است دارای پیچی طلایی رنگ است، و ترمینال‌های غیر مشترک هم دارای پیچ‌هایی به رنگ نقره‌ای هستند.

در حالت کلی یکی از پرکاربردترین تجهیزات برقی داخل ساختمان همین کلید تبدیل است که می‌توان روشنایی یک مکان را از دو نقطه متفاوت کنترل کند و در عین حال تنوع بسیار بالایی هم دارند. در رابطه با عملکرد این کلیدها باید بگوییم زمانی که کلید به سمت بالا فشار داده شود پیچ طلایی رنگی که در آن وجود دارد با پیچ نقره‌ای رنگ شماره یک برخورد می‌کند. اما وقتی کلید را به سمت پایین فشرده شود پلاتین داخل آن جابه‌جا می‌شود و سپس پیچ طلایی رنگ با پیچ نقره‌ای رنگ شماره دو برخورد می‌کند.

کلید تبدیل تک پل

نقشه کلید تبدیل

معمولا در نقشه سیم کشی کلید تبدیل و خود این کلید توضیحات کاملی ارائه می‌شود که فرد با مراجعه به آن می‌تواند به راحتی کلید خود را نصب کند. بر طبق این نقشه در کلیدهای تبدیل پیچ‌های غیر همرنگی (مسی یا قرمز) وجود دارد که بایستی توسط سیم فاز ورودی از جعبه فیوز به هم متصل شوند. البته ارتباط بین دو پیچ غیر همرنگ (نقره‌ای یا سفید) هم توسط دو سیم برقرار می‌شود. در نهایت کار سیم فاز بسته می‌شود و از پایان کلید تبدیل به سرپیچ لامپ متصل می‌شود. البته سیم نول هم مستقیما به سمت دیگر سرپیچ وصل خواهد شد. اساسا یک روش سیم کشی که در نقشه سیم کشی ذکر نشده است و می‌توان از آن استفاده کرد به صورت زیر است:

به روش بازاری هم می‌توان که سیم کشی این کلید را انجام داد، توجه کنید این روش معمولا در ساختمان‌های کهنه و قدیمی کاربرد داشته است. سربندی سیم‌های کلید تبدیل در این روش بسیار ساده است و به راحتی می‌توان آن را انجام داد. بایستی سیم فاز را به دو کلید متصل کرده و سپس به پایه لامپ وصل شود؛ و سپس سیم نول هم از پیچ دیگر به پایه وصل شود.

انواع کلید تبدیل

در ادامه تعدادی از کلیدهای تبدیل را معرفی کرده‌ایم و کاربرد هریک را توضیح داده‌ایم:

انواع کلید تبدیل

کلید تبدیل تک پل

کلید تبدیل تک پل برای روشن و خاموش کردن یک وسیله برقی مانند یک لامپ استفاده می شود. این کلید برای استفاده در راهرو ها و راه پله و اتاق های کوچک استفاده می شود. کلید تبدیل تک پل دارای مزایای بسیاری است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– هزینه کمتر
– با دوام
– دارای نصب و مدار بندی ساده تر
– مناسب برای ساختمان های مسکونی و اداری
– افزایش سرعت کنترل تجهیز الکتریکی
– ایمن 

کلید تبدیل تک پل در مدار به سادگی نصب می شود و نیاز است ابتدا سیم فاز به کنتاکت تخت فیوز وصل و سپس به لامپ متصل شده و سپس کلید بعدی به سیم فاز وصل شود. سپس سیم نول را متصل نمایید. از دو پیچ غیر مشترک کلید تبدیل دو سیم می رود و از پیچ مشترک کلید دوم یک سیم به طرف ته سر پیچ برده می شود و سیم نول به طور مستقیم به طرف سرپیچ لامپ می رود. برای تهیه و خرید و دریافت مشاوره قبل از خرید کلید تبدیل تک پل می توانید با ما در تماس باشید.

کلید تبدیل دو پل

کلید تبدیل دو پل برای کنترل بیش از دو لامپ یا بیش از دو تجهیز الکتریکی کاربرد دارد. این کلید تبدیل همانند کلید تک پل عمل می کند و در طراحی مدار دارای تفاوت های اندکی است.
در مدار کلید دوپل نول به صورت مستقیم به لامپ یا تجهیزات دیگر می‌رود و فاز به ورودی کلید می‌رود. وضعیت کلید ها مشخص کننده نحوه مدار فاز خواهد بود. از این کلید در مدار هایی استفاده می شود که در یک زمان نیاز است دسته ای از لامپ ها کنترل شود. برای طراحی و نصب این کلید می تواند سیم فاز را از فیوز به جعبه تقسیم برد و از آنجا به پیچ مشترک کلید دوپل متصل نمود. از دو پیچ غیر مشترک نیز دوسیم برگشت فاز به ته دو سر پیچ وصل می شود.

کلید تبدیل کولر

کلید تبدیل کولر از جمله تجهیزاتی است که برای کنترل کولر و خاموش و روشن کردن آن یا تغییر دور موتور و خاموش و روشن کردن پمپ کولر استفاده می شود. نحوه نصب کلید تبدیل کولر ساده است و نیاز به دقت دارد. سیم فاز را به پیچ کلید اول متصل نموده و از پیچ دیگر کلید پمپ سیمی به پمپ کولر برده و طرف دیگر پمپ کولر را به سیم نول متصل می نماییم. برگشت فاز از کلید روشن و خاموش به کلید مشترک دور تند و کند کولر متصل می شود. از دو پیچ غیر مشترک نیز به موتور کولر سیم متصل نموده و کلید COM مشترک را به سیم نول متصل می نماییم.

کلید تبدیل روکار

کلید تبدیل رو کار از جمله کلید های تبدیلی هستند که می توانند به صورت رو کار استفاده شوند. این کلیدها امکان نصب و راه اندازی سریع را فراهم می کند و صرفا برای کنترل سایر تجهیزات کاربرد دارد. ایمنی کافی را ایجاد می کنند و نیاز به دقت بالا در طراحی دارند.

سیم کشی کلید تبدیل

نحوه سیم کشی کلید تبدیل چیست

سیم کشی کلید تبدیل به صورت های مختلفی امکان پذیر است. یکی از روش‌های سیم‌کشی کلید تبدیل روش استاندارد است که در این روش طبق شکل زیر سیم کشی انجام می‌شود. در این روش از داخل هر کدام از کلید های تبدیل 3 رشته سیم قرار دارد و برای ارزیابی دقیق تر می توانید دو رشته از سیم ها را یک رنگ انتخاب کنید و تا کلید بعدی ادامه دارد. سپس سیم فاز را با رنگی مختلف انتخاب کنید در نهایت سیم نول مستقیم به لامپ متصل شده است.

یکی دیگر از روش های سیم کشی کلید تبدیل روش بازاری است که اغلب در منزل ها و سیم کشی کشی های قدیمی استفاده می شود. در این روش سربندی سیم ها به روشی ساده است. سیم فاز به دو کلید تبدیل متصل می شود و سیم فاز به پایه لامپ متصل است. در نهایت سیم نول هم از پیچ دیگر به پایه متصل می شود.

مدار سیم کشی صلیبی و نقش کلید تبدیل در آن

از مدار الکتریکی کلید صلیبی در جهت کنترل وسیله برقی بیشتر از دو نقطه استفاده می‌کنند. لازمه این کار این است که در ابتدا و یا انتهای مدار باید از کلید تبدیل استفاده شود. برای مثال زمانی که می‌خواهید یک لامپ را از سه نقطه روشن و خاموش کنید باید در ابتدا و انت‌ها از دو کلید تبدیل و سپس یک کلید صلیبی استفاده کنید. با توجه به کاربری کلید صلیبی در کارخانه‌های بزرگ و راه پله‌ها این کلیدها در انواع و طراحی‌های مختلفی استفاده می‌شوند. برای افزایش تعداد لامپ‌ها و کنترل کردن روشنایی حاصل از آن‌ها باید تعداد کلیدهای صلیبی را بین مسیر بیشتر کنید و سپس آن‌ها را به شکل سری پشت سر هم بگذارید. کلیدهای صلیبی مجهز به ۴ کنتاکت هستند که کنتاکت ورودی به رنگ نقره‌ای و کنتاکت خروجی هم طلایی رنگ است.

زمانی که کلید صلیبی فشرده شود برای قطع و وصل شدن جریان الکتریکی، دو تیغه داخل کلید جابه‌جا می‌شوند و در نهایت کنتاکت‌های ورودی و خروجی هم عوض می‌شوند. کلیدهای صلیبی در سیم کشی ساختمان‌های قدیمی و بسیاری از راهروهای طولانی کاربرد داشتند اما این روزها با توجه به وجود راه پله‌ها از کلیدهای صلیبی به وقور استفاده می‌شود و استفاده از آن به صورت قابل ملاحظه‌ای بیشتر شده است، و به همراه کلیدهای تبدیل در مدار الکتریکی به کار برده می‌شوند. لازم به اشاره است که در مدارات برقی ساختمان از کلید صلیبی به دو صورت موازی و متقاطع استفاده می‌شود که کاربرد آن‌ها یکی است اما از نظر نحوه سیم کشی، تفاوت‌های ریزی با هم دارند. متوجه می‌شویم وجود کلیدهای تبدیل در مدار سیم‌کشی صلیبی لازم و ضروری خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم به فروشگاه اینترنتی ویرا لایتینگ مراجعه کنید و انواع کلید و پریز ویرا، با کیفیتی عالی و قیمتی منحصر به فرد را تهیه کنید.

بروزرسانی در تاریخ 1401/06/15

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.