بدون دسته

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار به کابل‌های گفته می‌شود که در خطوط هوایی از آن‌ها برای توزیع و انتقال نیروی برق استفاده می‌شود. این کابل‌ها دارای عایق‌های از جنس آلومینیوم هستند. معمولاً این کابل‌ها را بر روی دکل‌های توزیع برق وصل می‌کنند و از آن برای انتقال جریان برق فشار ضعیف یا فشار متوسط استفاده می‌شود. هادی کابل‌های خودنگهدار از جنس آلومینیوم است و جایگزین بسیار مناسبی برای سیم‌های مسی به شمار می‌روند. این نوع از کابل نیز مانند سایر کابل‌ها و سیم‌های برق از سه بخش، هادی، عایق و روکش ساخته می‌شوند.

استفاده از این کابل به اواسط قرن بیستم بر می‌گردد و در کشور ما نیز در چند سال اخیر مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل استفاده از آلومینیوم در این کابل صنعت‌های زیادی از ان استفاده می‌کنند و به همین دلیل محبوبت زیادی در چند سال اخیر پیدا کرده است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با کابل خودنگهدار آشنا کنیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کابل خودنگهدار

🔺🔺🔺🔺🔺

مشاهده لیست قیمت بروز سیم و کابل خراسان افشار نژاد در فروشگاه اینترنتی ویرا لایتینگ


کاربرد کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار به دلیل ویژگی‌های ساختاری که دارد مقاومت بالایی دارد و برای توزیع و انتقال انرژی به صورت هوایی بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که از این کابل به صورت زمینی به هیچ وجه استفاده نمی‌شود. این کابل دارای عایقی از جنس پلی اتیلن کراس لینک است. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر عوامل محیط بیرون دارد. در نیروگاه‌های توزیع برق و انرژی به راحتی می‌توان این کابل را روی دکل‌ها و پایه‌های توزیع به کمک نگه‌دارنده‌ها مناسب نصب کرد. یکی دیگر از کاربردهای کابل خودنگهدار استفاده از آن برای سیستم برق کشی به منازل مسکونی، کارخانجات و غیره است.

انواع کابل خودنگهدار

کابل خودنگهدار نیز مانند سایر کابل‌های رایج در بازار برای انتقال برق در دو نوع تک فاز و سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل ویژگی ساختاری که این کابل دارد گزینه بسیار مناسبی برای انتقال و توزیع برق فشار ضعیف و فشار قوی محسوب می‌شود. به دلیل کاربردی که این کابل در صنایع مختلف دارد، آن را در انواع مختلفی می‌سازند. از انواع کابل‌های خودنگهدار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

کابل خودنگهدار چهار رشته‌ای

کابل‌های چهار رشته‌ای همانطور که از اسمشان پیدا است، شامل چهار رشته آلومینیومی هستند. از این چهار رشته سه رشته فاز است و یک رشته نول است. رشته‌های فاز حامل جریان الکتریکی هستند ولی رشته نول برای مسیر باز گشت جریان الکتریکی است. این کابل برای روشنایی می‌توان استفاده کرد.

کابل خودنگهدار پنج رشته‌ای

کابل پنج رشته‌ای خودنگهدار دارای پنج رشته سیم است. سه رشته آن فاز است و حامل جریان الکتریکی است. یک رشته آن برای روشنایی به کار می‌رود و یک رشته آن به صورت نول و برای برگشت جریان الکتریکی است.

کابل خودنگهدار چهار رشته‌ای

🔺🔺🔺🔺🔺

مشاهده لیست قیمت بروز سیم و کابل پرتو الکتریک در ویرا لایتینگ


کابل خودنگهدار شش رشته‌ای

کابل شش رشته‌ای خودنگهدار شامل شش رشته سیم است. از این شش رشته سیم سه رشته آن‌ها فاز است. از سه رشته باقی مانده یکی نول، یکی روشنایی و یکی مسنجر است. برای محاسبه این نوع کابل از یک عدد پنج رقمی استفاده می‌شود. رقم اول نشان دهند تعداد رشته‌های فاز کابل است. عدد دوم نشان دهند سطح مقطع رشته‌های فاز و عدد سوم نشان دهند روشنایی است. عدد چهار برای نشان دادن رشته نول و عدد پنج هم برای نشان دادن مسنجر است.

مزایای استفاده از کابل خودنگهدار

بدون شک استفاده از کابل خودنگهدار مزایای زیادی به همراه دارد. این کابل به دلیل ساختار ویژه‌ای که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اولین مزیت خوب استفاده از این کابل جلوگیری از اتلاف انرژی است. مزیت دیگر آن ارزان‌تر بودنان نسبت به سایر کابل‌های مسی است. علاوه بر قیمت ارزان‌تر به دلیل استفاده از آلومینیوم در این کابل وزن آن نیز بسیار کمتر از کابل‌های مسی است. به همین دلیل نصب و نگهداری از آن‌ها به مراتب راحت‌تر است. این کابل در برابر پارگی و قطع شدن بسیار مقاوم است و به همین دلیل نگهداری آن بسیار آسان است. همچنین این کابل در برابر اتصالات کوتاه مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.

کابل خودنگهدار شش رشته‌ای

🔺🔺🔺🔺🔺

مشاهده لیست قیمت بروز سیم و کابل البرز الکتریک در ویرا لایتینگ


همه این مزایا که گفته شد باعث می‌شود که کابل خودنگهدار محبوبیت بیشتری پیدا کند و روز به روز استفاده از این کابل بیشتر شود. یکی دیگر از مزیت‌های این کابل این، است که می‌توان از آن برای انتقال انواع جریان برق فشار قوی و فشار ضعیف استفاده کرد. به عبارتی دیگر به دلیل تنوع زیادی که این کابل دار می‌توان از آن برای مصارف مختلفی استفاده کرد. به دلیل ارزان‌تر بودن آلومینیوم به کار رفته در این کابل دردسرهای ماند سرقت آن نیز وجود ندارد.

خلاصه

به طور خلاصه کابل خودنگهدار به کابل‌های گفته می‌شوند که دارای هادی از جنس آلومینیوم و عایقی از جنس پلی اتیلن کراس لینک هستند. این نوع از کابل در سه نوع چهار رشته‌ای، پنج رشته‌ای و شش رشته‌ای تولید می‌شود. هر کدام از انواع این کابل کاربردی منحصربه‌فرد دارند. خوبی استفاده از کابل‌ها به این است که از قیمت بسیار مناسبی برخورد دار هستند و قیمت آن‌ها نیز کمتر از سایر کابل‌های برق است. بیشتر برای توزیع و انتقال برق از دکل‌ها و پایه‌های توزیع برق از این کابل استفاده می‌شود.

تاریخ انتشار 1401/08/19

بازگشت به لیست