بدون دسته

پریز کلید دار چیست؟

پریز کلید دار چیست

بررسی پریز کلید دار 

پریزهای کلید دار به‌صورت کلی نوعی از کلید و پریزها بوده و از اجزای اصلی منازل به شمار می‌آیند. پریزهای کلید دار افزون بر کارایی منحصربه‌فرد از جلوه‌های بصری متنوعی نیز برخوردار هستند و امروزه این نوع از پریزها در اصل جانشین پریزهای ساده و قدیمی هستند. ساختار داخلی پریز کلید دار به‌طورکلی از انواع سیم‌ پیچی‌های گوناگون، انواع اتصالات درونی و تعداد پل (تک پل و دو پل) تشکیل خواهد شد.

پریز کلیدداراین نوع از پریز برقی همچنین در ساختار خود از مواد نسوز استفاده کرده و این عمل در جهت بیشتر گشتن ایمنی مکان مورد نظر خواهد بود. در پریزهای برقی کلید دار اساساً امکان ایجاد جرقه و انفجار تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند. در پریز کلید دار وسیله‌ای به اسم قاب وجود دارد که در بخش بیرونی پریز و در دیوار نصب می‌شود. پریز کلید دار به‌صورت کلی مانع از هدر رفتن انرژی و منابع مالی می‌شود. نصب نمودن این نوع از پریز برق معمولاً کاری ساده و راحت بوده و نیازی به افراد نصاب و متخصص نیست. پریزهای کلید دار بیشتر در مکان‌هایی مانند اتاق‌ها و بخش پذیرایی منازل، کارگاه‌ها، شرکت‌ها و اداره‌ها، انواع کارخانه‌ها و… قرار خواهند گرفت و در انواع و اقسام طرح‌ها، رنگ‌ها و کاربردهای متفاوت تولید می‌شوند.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

مشاهده انواع کلید و پریز ویرا

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

تبدیل سه به دو کلید داردر موقع نصب پریز کلید دار باید مراقب برخورد سیم فاز در زیر بخش پیچ ترمینال در سمت راست پریز کلید دار بود. بیشتر پریزهای کلید دار موجود در بازار از جنس پلاستیک باکیفیت یا فلز آلومینیوم تولید می‌شوند؛ پریز کلید دار از خاصیت حداقل شکنندگی و پوسیدگی برخوردار بوده و دارای طول عمر نسبتاً زیادی است.

انواع پریز کلید دار

🔶 پریز برق مدل سوئیچی: پریز برق‌های سوئیچی جزء قدیمی‌ترین نوع‌های پریزهای کلید دار محسوب می‌شوند. پریز برق کلیددار سوئیچی در کل از رایج‌ترین و متداول‌ترین انواع کلید و پریز برق است؛ این نوع پریز کلید دار بیشتر در اتاق‌های خانه قابل‌ مشاهده بوده و نصب آن نیز بسیار ساده و راحت است. در این نوع پریز کلید دار با بالا زدن دکمه آن چراغ روشن و با پایین زدن دکمه نیز چراغ خاموش خواهد شد. بعضی از مدل‌های پریز برق سوئیچی را می‌توان با استفاده از گوشی موبایل کنترل نمود و بعضی دیگر با الکسا قابل‌کنترل هستند.

🔶 پریز برق مدل فشاری: پریز برق مدل فشاری همانند مدل سوئیچی در بیشتر خانه‌ها استفاده می‌شود و کار با این نوع کلید و پریز بسیار راحت و آسان است و پریز برق مدل فشاری به‌طور کلی با فشار دادن کلید روشن می‌شود. پریز فشاری همچنین در دو نوع تک پل و دو پل به بازار عرضه می‌شود و با خاموش کردن کلید در مدل پریز برق فشاری دو پل، اساساً بخشی از چراغ‌ها خاموش می‌شود و قسمت دیگر روشن می‌ماند. داخل بعضی از نوع‌های این نوع پریز برق یک سری از لامپ‌های ال‌ ای دی کوچک وجود دارد.

چهار راهی کلید دار🔶 پریز برق مدل دیمر: این نوع از پریزهای برق عموماً ویژگی کاهش یا افزایش نور چراغ را بر عهده دارند. به پریز برق مدل دیمر همچنین کلید و پریز رمانتیک نیز گفته می‌شود و برای تنظیم نمودن میزان درجه‌ی نور بسیار عالی و مناسب است. بعضی از مدل‌های کلید و پریز برق دیمر از نوع لمسی بوده و با لمس نمودن سطح آن می‌توان درجه نور محیط را به‌آسانی تغییر داد.

 کاربرد و مزایای پریز کلید دار

پریز کلید دار امروزه در بیشتر تأسیسات خانه‌ها و اداره‌ها استفاده می‌شود و این نوع از پریز اساساً با فشار دادن کلید قطع یا وصل می‌شود. از انواع مختلف پریز کلید دار همچنین می‌توان به غیر از منازل، در بیمارستان و کلینیک زیبایی، سالن‌های سینما و تئاتر و… استفاده نمود. این نوع پریز به‌صورت کلی سبب ایجاد فضایی لوکس و دلنشین در مکان مورد نظر شده و از امنیت بیشتری برخوردار خواهد بود. از مزیت‌های پریز کلید دار نیز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- پریز کلید دار باعث افزایش امنیت محیط می‌شود.

۲- پریز کلید دار بر اساس استانداردهای روز دنیا ساخته می‌شود.

۳- این نوع پریز دارای گارانتی معتبر چندساله است.

۴- از قیمت نسبتاً مناسب‌تری در مقایسه با سایر مدل‌های پریز برخوردار است.

پریز کلید دار 

قیمت پریز کلید دار

تعیین قیمت پریز کلید دار به‌صورت کلی به عوامل گوناگونی متکی است. در قسمت زیر به مهم‌ترین این عوامل اشاره می‌شود:

✅ روکار یا توکار بودن پریز کلید دار: مورد روکار یا توکار بودن پریز کلید دار در مشخص کردن قیمت پریز تأثیر به سزایی خواهد داشت و اساساً پریز از نوع روکار از قیمت بیشتری برخوردار است.

ویژگی ضد آب بودن پریز: خاصیت ضد آب بودن پریز کلید دار به‌صورت کلی یک از موارد افزایش قیمت این نوع پریز است.

کاربرد متفاوت پریز کلید دار: پریز مدل تک پل یا دو پل بر اساس کاربرد خاص و گوناگون خود از قیمت متفاوتی بهره‌مند است.

توجه به برند سازنده پریز کلید دار: پریزهای کلید دار در انواع برندهای ایرانی گوناگون مثل البرز، دلند، ایران الکتریک، مهسان، جهان و… به بازار عرضه می‌شوند و همچنین مدل‌های خارجی آن (اشنایدر، ویکو، شایلین و…) از قیمت بسیار بالایی در مقایسه با برندهای ایرانی برخوردار هستند. 

پریز کلید دار چهارتایی✍️ سخن نهایی

ممنون از اینکه ما را تا پایان مقاله «پریز کلید دار» همراهی نمودید؛ نظرات و سؤالات خود را با ویرا لایتینگ درمیان بگذارید.

نوشته شده در تاریخ ۲ بهمن ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *