بدون دسته

راهنمای نصب پریز برق | نکات مهم در نصب پریز برق | ویرالایتینگ

راهنمای نصب پریز برق

در این مطلب از ویرالایتینگ به موضوع نصب پریز برق می‌پردازیم. در ابتدا مراحل نصب پریز برق را بیان می‌کنیم و سپس به نکات مهمی که باید در حین کار رعایت شود را می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب از مجله ویرالایتینگ برای شما مفید باشد. در صورتی که قصد خرید انواع کلید و پریز ویرا را دارید می‌توانید از فروشگاه ویرالایتینگ هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی اقدام نمایید.

آشنایی با پریز برق ساختمان

استفاده از برق و لوازمی که جریان الکتریسیته در آن‌ها جریان دارند بسیار حساس هستند و باید برای نصب مواردی که جریان برق و یا الکتریسیته را با خود به همراه دارند باید نکات ایمنی را رعایت کرد. یکی از عواملی که با برق مستقیما در ارتباط است پریز برق است و افراد برای نصب آن حتما باید نکات ایمنی و مهمی را رعایت کنند چرا که کوچک‌ترین اشتباه در نصب پریز برق می‌تواند آسیب‌های غیر قابل جبرانی را به بار بیاورد.

راهنمای نصب پریز برق

نکات مهمی که باید بررسی کنیم عبارت اند از:

 • ارتفاع نصب پریز برق ساختمان
 • فاصله نصب پریز برق ار لوله آب و گاز

1 . ارتفاع پریز برق ساختمان

نصب پریزهای برق ساختمان و برق کشی حتما باید از استانداردهای ارتفاع کمک بگیریم و استانداردهای ارتفاع پریز برق ساختمان را رعایت کنیم. برای نصب هر گونه پریز و کلید در هر ساختمان و با هر کاربردی که دارند با یکدیگر متفاوت هستند.

اگر قصد نصب آن را در آشپزخانه را داریم تا وسایل برقی را داریم تا به آن متصل کنیم باید پریز برق را بین 60 الی 120 سانتی متر نصب کنیم.

برای نصب پریز برق داخل حمام باید از استاندارد ارتفاع 120 سانتی متری استفاده کنیم. برای نصب کلیدها هم باید از ارتفاعات مختلف در جایگاه‌های مختلف استفاده کنیم.

2 . فاصله پریز برق از لوله آب و گاز

به این موضوع دقت داشته باشید که سیم و جریان برق کلید و پریز نباید در راستای لوله آب، گاز، شوفاژ و … باشد چرا که آتش سوزی و برق گرفتی را ایجاد می‌کند پس دقت داشته باشید که برق کشی و نصب کلید و پریز را به گونه‌ایی نصب کنید که در آینده در پشت شوفاژ و یا بخاری قرار نگیرد.

نصب پریز برق و کلید با هم در یک راستا هستند و باید از زمین 110 سانتی متر تا 120 سانتی متر فاصله داشته باشد.

آشنایی با انواع پریز برق

پریزهای برق با توجه به کاربرد و شکل ظاهری که دارند به چند نوع تقسیم بندی می‌شوند. افراد می‌توانند با توجه به میزان نیاز و سلیقه خود هر کدام را برای محیط کار و خانه خود از سایت ویرالایتینگ را انتخاب کرده و سفارش بدهند.

خرید کلید و پریز ویرا

انواع پریز برق عبارت اند از:

 • پریز برق سوئیچی
 • پریز برق فشاری
 • پریز برق قابل تنظیم
 • پریز برق انتخابی
 • پریز برق دیمر
 • پریز برق فوتوالکتریک
 • پریز برق حساس به حرکت
 • پریز برق حساس به صدا
 • پریز برق لمسی

مراحل نصب پریز برق

حال که تصمیم گرفته‌اید تا پریز برق را نصب کنید باید اول از همه این نکته را یادآور شویم که بهتر است که از یک نصاب مجرب و یا کارشناس حرفه‌ایی استفاده کنید تا با اطمینان بیشتری کار خود را انجام بدهید.

مراحل نصب به شرح زیر است:

1 . قدم اول این است که برق کل ساختمان و یا واحد را قطع کنید.

2 . با استفاده از یک فاز متر از عدم جریان برق داخل پریز اطمینان حاصل کنید.

3 . قاب پریز برق را جدا کنید. برای جدا کردن قاب پریز برق می‌توانید از ابزار متنوعی مانند پیچ گوشتی دو سو استفاده کنید.

4 . سیم‌های قدیمی را از پریز برق جدا کنید.

5 . بجای اینکه سیم جدید را جای گذاری کنید بهتر است که قسمتی از سیم را مجدد لخت کنید که رسانای بیشتری داشته باشد.

6 . برای نصب سیم‌های جدید بهتر است که با استفاده از یک فازمتر پیچ‌های پریز جدید را شل کنید و سیم‌ها را جایگذاری کنید و پیچ‌ها را ببندید.

7 . همانطور که پریز برق را باز کردید ببندید.

مراحل نصب پریز برق

نکات طلایی در حین نصب برای آماتورها

 • نکته طلایی که برای نصب پریز برق ساختمان باید رعایت کنید این است که هرگز با دست خیس و یا مرطوب به قاب پریز و یا سیم‌ها هرگز دست نزنید.
 • سعی کنید پریزهای برق را با درب پوش بپوشانید.
 • بین پریز برق تا لوله گاز بیشتر از 5 سانتی متر باشد.
 • هرگز به یک پریز یا یک سیم رابط، چند وسیله را هم ‌زمان وصل نكنید.
 • اگر هر پریز و یا کلید برقی عیب داشت هر چه سریع‌تر تعمیر کنید.

پریز برق با قیمت مناسب از کجا بخریم ؟

حال اگر به این موضوع فکرم یکنید که برای خرید پریز برق باید به کجا مرجعه کنید که قیمت مناسبی داشته باشد؟ باید به شما سایت ویرالایتینگ را معرفی کنیم که متنوع ترین پریز های برق را در اختیار شما دوستان عزیز قرار داده سات. پریز های برق علاوه بر کاربردی که دارند و وظیفه انتقال برق را بر عهده دارد، جنبه زیبایی را هم دارا هستند بدین منظور سایت ویرالایتینگ اقدام به تولید متنوع ترین طرح ها و مدل های پریز برق را کرده است تا مشتری در انتخاب پریز برق آسوده باشد.


مطالب مرتبط :

1 . انواع پریز برق

2 . انواع کلید برق

3 . نصب کلید چراغ سقفی سنسوردار


در این مطلب از مجله ویرالایتینگ به موضوع نصب پریز برق پرداختیم و نکات مهمی که در حین کار باید رعایت کنید را به شما گوشزد کردیم. ما سعی کردیم تمام سوالات شما را در این زمینه پاسخ بدهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه یا نحوه‌ی خرید کلید و پریز ویرا در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *