بدون دسته

علت ضعیف شدن روشنایی موقع اتصال یک وسیله به برق چیست

علت ضعیف شدن روشنایی موقع اتصال یک وسیله به برق چیست

 ضعیف شدن روشنایی زمان اتصال یک وسیله به برق به چه علت است؟ 

علت ضعیف شدن روشنایی: در موارد بسیاری با اتصال وسیله برقی به یرق ضعیف شدن روشنایی را تجربه کرده‌ایم و احتمال خرابی سیم کشی برق ساختمان به ذهن خطور می‌کند. سیم کشی برق شامل کابل کشی و نصب برق و دستگاه‌های مرتبط مانند سوئیچ، تابلوهای برق و سوکت و اتصالات سبک است؛ لذا رعایت کردن استانداردهای سیم کشی برق ساختمان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

انتخاب سیم مناسب، نوع و اندازه سیم مناسب، مطابق با ولتاژ مدار و جریان الکتریکی مدار از جمله معیارهایی هستند که اگر به درستی اجرا و پیاده‌سازی شوند، برای برق ساختمان مشکلی به وجود نمی‌آید. علت ضعیف شدن روشنایی موقع اتصال یک وسیله به برق باعث کاهش دید و افزایش خطای دید می‌شود و بهتر است در جهت رفع و برطرف نمودن این مشکل اقداماتی صورت بگیرد.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

جهت مشاهده دنیایی از کلید و پریز ویرا، به دسته کلید و پریز مراجعه نمایید.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ 

ارتباط ضعیف شدن برق ساختمان با سیم کشی برق

علت قطع شدن برق خانه یا علت کم و زیاد شدن برق خانه و مشکلاتی مانند قطع و وصل شدن برق خانه، سوختن وسایل برقی، جرقه زدن پریز، به دلیل خرابی سیم کشی برق ساختمان رخ می‌شد؛ لذا نادیده گرفتن ایرادهای برقی ساختمان باعث به وجود آمدن خسارت‌های بیشتر میشود که برای برطرف نمودن آن نیاز به هزینه‌های زیاد است؛ لذا مهمترین علت ضعیف شدن روشنایی وجود مشکل در سیم کشی برق ساختمان است.

زمانی که فشار برق ضعیف باشد، تجهیزات الکتریکی که در آن زمان به برق متصل هستند؛ ممکن است بسوزند. این مورد زمانی رخ می‌دهد که شبکه برق شهری، از کابل بی‌کیفیت تهیه و تولید شده باشند. اگر کابل‌های برق شهری بی‌کیفیت باشند، هنگام روشن شدن تجهیزات الکتریکی به سیم و کابل برق فشار بیش از میزان معین شده وارد می‌شود و در نهایت تجهیزات الکتریکی می‌سوزند. مشکل نوسان برق بر طول عمر وسایل برقی تأثیر میگذارد به طوری که در مواقع بسیاری نوسان مکرر برق سبب سوختن وسایل برقی می‌شود.

روشن کردن لامپ با پریز برق

دلایل نوسان برق در ساختمان

علت نوسان برق در ساختمان ناشی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

۱- خرابی و اتصال سیم‌های برق در ساختمان است. استفاده از سیم برق غیر استاندارد و بی‌کیفیت باعث می‌شود؛ هنگامی‌که بار الکتریکی زیاد است، اتصالی به وجود بیاید و درنتیجه سیم معیوب شود. یکی دیگر از علل‌های ضعیف شدن روشنایی موقع اتصال یک وسیله به برق برخورد رعد و برق با سیم و اتصالات است که باعث آسیب دیدگی و خرابی خطوط برق می‌شود و درنتیجه نوسان برق را به همراه دارد. برای حل این مشکل باید از خرابی و فرسودگی سیم و اتصالات مطمئن شد. در صورتی که محل دقیق خرابی سیم در ساختمان مشخص شد، نسبت به تعویض سیم برق اقدام کنید و یا از متخصصین برق کمک بگیرید.

۲- اضافه بار الکتریکی در ساختمان یکی دیگر از علل نوسان برق در ساختمان است. زمانی که توان مصرفی لوازم برقی ساختمان بیش از تحمل سیم کشی ساختمان باشد، به محض اضافه شدن وسیله جدید برقی نوسان برق رخ می‌دهد. در این شرایط گرمای زیادی تولید می‌شود و احتمال ذوب شدن عایق و سوکت‌های سیم و اتصالات بیشتر می‌شود؛ همچنین گرمای زیادی که از این امر ایجاد می‌شود باعث تولید جرقه و بروز حوادث خطرناک می‌شود؛ همچنین خاموش شدن مرتب و پیاپی جریان برق نشان از وارد شدن بار الکتریکی اضافی به مدار است؛ علت ضعیف شدن روشنایی منازل نیز به این امر باز میگردد.

۳- عدم وجود قطع کننده جریان نیز جزء علت ضعیف شدن روشنایی ساختمان است. کلید محافظ جان از جمله تجهیزاتی است که در هنگام وقوع نوسان جریان برق و افزایش بار الکتریکی، جریان مدار را قطع می‌کند و از بروز حوادث احتمالی مانند برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

علت ضعیف شدن روشنایی و شوک الکتریکی

شوک الکتریکی علت اصلی ضعیف شدن روشنایی در ساختمان‌ها است. در صورت استفاده نادرست از جریان برق شوک الکتریکی به وجود می‌آید؛ این امر در ساختمان‌های قدیمی به وفور دیده می‌شود؛ همچنین شوک الکتریکی در هنگام خاموش یا روشن شدن وسیله برقی به وجود می‌آید. برای رفع این مشکل باید به صورت استاندارد و اصولی سیم کشی ساختمان تعویض شود و مشکلات و ایرادات موجود در آن رفع شود.

یکی از مهمترین روشهای جلوگیری از مشکل نوسان برق استفاده از حفاظهای الکتریکی است. این دستگاه به محض احساس کم و زیاد شدن ولتاژ شبکه برق جریان را قطع می‌کند. در این حالت هیچ گونه آسیبی به وسایل وارد نمی‌شود. یکی دیگر از روش‌های کنترلی این امر، نصب و استفاده صحیح کلید و پریز برق است. با استفاده از کلید و پریز ویرا می‌توانید بسیاری از مشکلات ناشی از نوسان و ضعیف شدن برق ساختمانی را برطرف کنید.

خاموشی چراغ به دلیل نوسانتا برق

سخن نهایی

با جداکردن دستگاه‌های برقی از خروجی‌ها می‌توانید به راحتی نوسان جریان برق را کنترل کنید؛ همچنین با انتخاب تجهیزات برقی متناسب با ظرفیت قابل تحمل سیم و کابل ساختمان می‌توانید تا حدود زیادی از نوسان برق جلوگیری کنید. هر یک از تجهیزات برقی دارای برچسب مصرف انرژی هستند که هنگام خرید دقت به آن مهم تلقی می‌شود. نظرات و سؤالات خود را برای ویرا لایتینگ کامنت کنید؛ با آغوشی باز آمادگی پاسخگویی به شما عزیزان هستیم.

نوشته شده در تاریخ ۱۱ آذر ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *