بدون دسته

سیم کشی کولر آبی

سیم کشی کولر آبی

سیم‌کشی کولرهای مختلف با هر برندی، به یک روش انجام می‌شود. درصورتی‌که آشنایی لازم را با سیم‌کشی کولر آبی داشته باشید، می‌توانید تمام کولرهای آبی را با هر برندی سیم‌کشی کنید. نکته حائز اهمیت این است که بر اساس نوع موتور به کار رفته در کولر آبی، ممکن است نحوه سیم‌کشی موتور در برندهای مختلف، به شکل متفاوتی صورت گیرد. اگر آشنایی کافی را با سیم‌کشی کولرها ندارید، می‌توانید از متخصصان یا مهندسان آشنا با سیم‌کشی کولر استفاده کنید و راهنمایی بگیرید. درواقع، نحوه سیم‌کشی کولر از موارد مهم و اصلی برای راه‌اندازی کولر آبی است و اگر به طور صحیح انجام نشود، کولر روشن نشده و یا کارکرد درستی نخواهد داشت. با توجه به اهمیت فراوان سیم‌کشی کولر آبی، حتی‌المقدور از افراد باتجربه و متخصص کمک بگیرید. نقشه سیم‌کشی کولر در بیشتر کولرهای آبی موجود در بازار، بر روی موتور یا بدنه آن‌ها درج شده است.

سیم کشی کولر آبی

در صورت وجود مشکل در سیم‌کشی انجام شده، می‌توان با مراجعه به نقشه مذکور و بررسی آن، مشکل را رفع کرد و سیم‌کشی را به طور صحیح انجام داد. این نقشه امکان تعویض سیم‌های معیوب را نیز به شما می‌دهد. علاوه بر این اگر قصد نصب یا راه‌اندازی موتور یا کولر جدید را داشته باشید، نقشه به شما در اتصال سیم‌های مربوط به موتور کلیدها و پمپ کمک می‌کند. به طور کلی سیم‌کشی کولرهای آبی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و راه‌اندازی این کولرها به تجربه و تخصص افراد نیاز دارد. در همین راستا توصیه می‌شود کار سیم‌کشی کولر آبی را به افراد متخصص بسپارید.

نقشه سیم‌کشی کولر آبی

برای سیم‌کشی کولر آبی بسیار مهم است که کار به‌درستی انجام شود، زیرا در صورت‌عدم دقت در آن علاوه بر خرابی کولر منجر به برق‌گرفتگی خواهد شد. اگر با سیم‌های مختلف آشنایی کافی داشته باشید، با مراجعه به نقشه سیم‌کشی کولر آبی می‌توانید به سادگی کار سیم‌کشی را به طور صحیح انجام دهید. در مداری مربوط به سیم‌کشی کولر آبی، از کابل دو رشته‌ای برای اتصال کلید کولر به برق ساختمان استفاده می‌شود. در صورت وجود سیم ارت، اتصال این کابل به شکل سه رشته‌ای نول، فاز و ارت انجام می‌شود.

بر اساس نقشه اتصال کابل‌های چهار رشته‌ای که از کلید مربوط به کولر به پمپ و موتور انجام می‌گیرد، باید منطبق با نوع رنگ‌بندی داخل جعبه رنگ‌بندی کولر باشد. نقشه سیم‌کشی برق کولر آبی در برندهای مختلف اغلب روی موتور یا بدنه کولر درج و مشاهده می‌شود، بنابراین، این امر سبب کاهش مشکلات با بررسی نقشه هنگام بروز هر نقص می‌شود. به طور کلی در نقشه کولر آبی دو مدل لوله برق مشاهده می‌شود که اتصال هرکدام از آن‌ها بر اساس نقشه به شرح زیر انجام می‌گیرد:

یکی از لوله‌های مذکور از جعبه تقسیم مربوط به ساختمان کشیده و به محل نصب کولر ختم می‌شود. سه سیم ارت، فاز و نول در این لوله از جعبه تقسیم وارد محل نصب کلید کولر می‌شود.
لوله بعدی موجود در نقشه نیز از محل نصب کلید مربوط به کولر کشیده شده و تا جعبه تقسیم داخلی کولر آبی ادامه می‌یابد.
دقت به نقشه در هنگام نصب کولر امری ضروری است. زیرا به وسیله نقشه به شناخت مناسبی از جایگاه سیم‌ها و لوله‌ها می‌رسید و در نتیجه می‌توانید مراحل سیم‌کشی را به شکل کامل و صحیح انجام دهید.

نقشه سیم‌کشی کولر آبی

سیم‌کشی کولر آبی طبق رنگ‌بندی

رنگ‌بندی در سیم‌کشی کولر آبی نقش اساسی دارد. معمولاً سیم‌های ارت به رنگ سبز یا زرد هستند ولی در بسیاری از موارد ممکن است رنگ‌های متفاوتی داشته باشند، یعنی در بدنه آن‌ها رگه‌هایی از رنگ سبز و زرد دیده می‌شود. معمولاً دو سیم با رنگ‌های آبی و مشکی از جعبه‌تقسیمی که برای ساختمان است به کلید کولر متصل می‌شوند. از این دو سیم یکی فاز و سیم دیگر نول است. برای تشخیص این سیم‌ها، استفاده از فازمتر لازم است. با روشن شدن فازمتر و تماس آن با نوک سیم، می‌توان نتیجه گرفت که سیم موردنظر فاز است. به طور کلی در سیم‌کشی کولر آبی، رنگ سیم‌ها به شرح زیر است:

سیم با رنگ آبی: درصورتی‌که سیم مورد نظر آبی باشد، کاربرد آن در پمپ آب است. اتصال این سیم به طور معمول به پایه کلید پمپ انجام می‌شود.
سیم با رنگ قرمز: اگر سیم موردنظر قرمز باشد، باید آن را به کلید موتور مربوط به کولر آبی متصل کرد.
سیم با رنگ مشکی و قهوه‌ای: سیم با رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای باید به دو کلید دور کند و دور تند کولر متصل شوند.
نکته حائز اهمیت این است که استفاده از سیم افشان برای سیم‌کشی کولر اشتباه است. برای سیم‌کشی کولر آبی لازم است حتماً از سیم مفتولی و چهار رشته‌ای استفاده شود.

سیم‌کشی کولر آبی با خازن

مراحل نصب کولر آبی متنوع و انجام آن‌ها به مهارت نیاز دارد. مهم‌ترین مرحله نصب کولر آبی، سیم‌کشی کولر آبی است. سیم‌کشی کولر با خازن یک کار تخصصی محسوب می‌شود. با این حال نکاتی وجود دارد که با دانستن آن‌ها، می‌توانید به سادگی و بدون اینکه تخصص داشته باشید به نصب کولر آبی اقدام کنید. با این وجود توصیه می‌شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، حتماً از فرد متخصص و باتجربه در این زمینه کمک بگیرید. برای اتصال کلید و کولر به ۵ سیم و همچنین برای اتصال کلید و جعبه تقسیم به ۲ سیم نیاز است. درصورتی‌که سیم ارت در ساختمان وجود نداشته باشد، این سیم را از لیست سیم‌های مربوطه خط می‌زنیم. ۴ سیم ذکر شده اتصال بین کلید و کولر را انجام داده و دو سیم دیگر میان کلید و جعبه تقسیم قرار می‌گیرند. سیم‌کشی کولر آبی به‌راحتی انجام می‌شود، برای این کار تنها لازم است تا مراحل زیر را به ترتیب بیان شده، انجام دهید:

سیم‌کشی کولر آبی طبق رنگ‌بندی

اتصال عبارت HI جعبه تقسیم به سیم دور تند را انجام دهید. سپس باید LO را به دور تند و همچنین پیچ COM را به سیم نول آبی‌رنگ متصل کنید.
زمانی که اتصال سیم‌ها به جعبه تقسیم با موفقیت انجام شد، باید به سراغ کلیدها بروید. به‌منظور اتصال کلیدها ابتدا باید نسبت به اتصال سیم فاز به ترمینال با شماره ۱ اقدام نمایید.

پس از آن اتصالات پمپ کولر به ترمینال شماره ۲، سیم نول به شماره ۶ و همچنین دور تند به شماره ۷ را انجام دهید.
در این بخش به بررسی نقشه سیم‌کشی کولر آبی با خازن پرداختیم. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که توضیحات ارائه شده در صورتی کارآمد هستند که تجربه و شناخت کافی در این داشته باشید. اگر تجربه‌ای در سیم‌کشی کولر آبی ندارید، توصیه می‌شود از متخصصین کمک بگیرید.

سخن پایانی

فرایند سیم‌کشی کولر آبی، یکی از مهم‌ترین مراحل نصب کولر محسوب می‌شود. اگر سیم‌کشی به‌درستی انجام نشود، کارکرد کولر با اختلال مواجه می‌شود؛ بنابراین با توجه به حساسیت این مرحله از نصب کولر، لازم است برای انجام آن از تجربه کافی برخوردار باشید. مراجعه به نقشه سیم‌کشی کولر آبی که اغلب بر روی موتور یا بدنه کولر درج می‌شود، در انجام صحیح سیم‌کشی به شما کمک می‌کند و می‌توانید با استفاده از آن به سادگی کار سیم‌کشی را انجام دهید. همچنین اطلاع از نقش رنگ‌بندی در سیم‌کشی کولرها بسیار مهم است.

در این مقاله به نحوه سیم‌کشی کولر آبی، معرفی نقشه سیم‌کشی کولر، معیار رنگ‌بندی آن و سیم‌کشی با خازن پرداختیم. با استفاده از مطالب گفته‌شده می‌توانید در منزل به سادگی کار سیم‌کشی کولر آبی را انجام دهید. با این حال اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، توصیه می‌شود از افراد باتجربه و متخصص کمک بگیرید؛ زیرا اگر سیم‌کشی به طور صحیح انجام نشود، اختلالات فراوانی در کارکرد کولر آبی ایجاد خواهد شد.

تاریخ انتشار 1401/06/15