بدون دسته

مدار سیم کشی کلید برق | نکات مهم در مورد کلید برق که باید بدانید | ویرالایتینگ

مدار سیم کشی کلید برق

در این مطلب از ویرالایتینگ به موضوع مدار سیم کشی کلید برق می‌پردازیم. ابتدا در مورد ولتاژ اسمی، جریان اسمی و سپس به انواع کلید و پریز می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب از مجله ویرالایتینگ برای شما مفید باشد.

نکات مهم در مورد سیم کشی کلید برق که باید بدانید!

مدار سیم کشی کلید برق مسیر انتقال برق به کلید و پریزهای برق در ساختمان هستند. با استفاده از این دو قطعه دسترسی آسان و ایمنی به برق افزایش می‌یابد. کلیدها و پریزها به دلیل نوع کاربرد و استانداردهای مربوطه به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که هر کدام بنا به کاربری و فضا، انتخاب می‌شوند. لازم به ذکر است که لوازم سیم کشی‌ای که در محیط‌های خیس و مرطوب به کار می‌رود باید مجهز به اتصالات متناسبی باشد تا از نفوذ آب و رطوبت به درون لوله‌ها و سایر تجهیزات مانند جعبه‌ها، کلیدها، پریزها، چراغ‌ها و سایر مصرف کننده‌ها جلوگیری شود.

سیم کشی کلید برق

ولتاژ اسمی

می‌توان اینطور بیان کرد ماکزیمم ولتاژی که تجهیزات می‌توانند تحمل کنند و خاصیت عایقی و عدم اتصال زمین خود را حفظ کنند را ولتاژ اسمی می‌نامند. شرکت سازنده روی تجهیز، عدد مربوطه را حک می‌کند.

جریان اسمی

در تعریفی خلاصه مقدار ماکزیمم جریان موثری که دستگاه الکتریکی می‌تواند بدون آسیب دیدن تحمل کند را جریان اسمی می‌نامند.

جنس کلید و پریز

جنس کلید و پریز باید از پلاستیک مرغوبی ساخته شده باشد تا نشکند و پوسیده نشود. چرا که اگر جنس پلاستیک آن مرغوب نباشد، حتی ممکن است هنگام نصب بشکند و خرد شود. در ساخت کلید و پریزهای جدید، از پلی آمیدهای نسوز برای جلوگیری از اشتعال استفاده می‌شود. علاوه بر این حلقه‌ای فنری در گلوگاه سوراخ‌های پریز جهت جلوگیری از تغییر شکل محل ورود دو شاخه و ایجاد جرقه و احتراق تعبیه شده است.

سیم کشی کلید برق : معرفی انواع کلید

در این مطلب از مدار سیم کشی کلید برق می‌پردازیم به اینکه کلید وسیله‌ای است که برای وصل یا قطع جریان در یک یا چند مدار الکتریکی طراحی شده است. پرکاربردترین شکل آن، کلید مکانیکی است که اغلب با نیروی دست و تحت فرمان انسان عمل می‌کند. اساس هر کلید مکانیکی را دو قطعه رسانا (فلزی) تشکیل می‌دهد که با اتصال آن دو مدار وصل و با جدا شدن آن‌ها مدار قطع می‌شود. به این دو قطعه، کنتاکت گفته می‌شود و باید در برابر خوردگی مقاوم باشد. کلید در سیستم برق تک فاز ۲۳۰ ولت، باید حداقل ولتاژ ۲۵۰ ولت و جریان ۱۰ آمپر باشد.

1 . کلید یک جهته

انواع کلید یک جهته شامل موارد زیر هستند :

  • یک پل
  • دو پل
  • سه پل
  • سه پل و نول

2 . کلید چند جهته

انواع کلید چند جهته شامل موارد زیر هستند :

  • دوجهته با حالت خاموش
  • دو مداره
  • تبدیل
  • تبدیل دو پل
  • صلیبی

سیم کشی کلید برق : نماد و مدار انواع کلیدهای ساختمانی

در این مطلب در مورد مدار سیم کشی کلید برق می‌پردازیم به این که برای نمایش تجهیزات مختلف بر روی نقشه‌ها همواره از استانداردهایی پیروی می‌شود. مثلاً برای نمایش کلید و پریز، انواع سیم‌ها، لامپ و غیره از شکل‌های خاصی استفاده می‌گردد.

بهترین برند کلید پریز

1 . کلید یک پل

کلید تک پل در دو نوع توکار و رو کار ساخته می‌شود و همان طور که از نام آن پیداست، داراي یک پل، به عبارت دیگر یک دگمه براي قطع و وصل و یک مسیر براي عبور جریان، است. دکمه‌ي قطع و وصل ممکن است به صورت فشاري، بالا و پایین یا دوار باشد. به وسیله‌ي این کلید فقط می‌توان یک مسیر جریان را قطع کرد.

براي بستن این کلید ابتدا سیم فاز را به یکی از پیچ‌هاي کلید و از پیچ دیگر سیمی به پیچ ته سر پیچ متصل کنید و سیم نول را مستقیماً به پیچ دیگر سر پیچ متصل نمائید. محفظه و سایر قسمت‌هاي عایق این کلید از جنس پلاستیک یا کائوچوي مخصوص است که می‌توان ولتاژ معینی را تحمل کند.

2 . کلید تک پل دو خانه

این کلید از دو کلید یک پل تشکیل شده است که در مجاورت هم قرار گرفته و در یک محفظه‌ي کائوچویی گذاشته شده‌اند طریقه اتصال به این شکل است که سیم فاز را به پیچ مشترك که رنگ آن مشخص می‌باشد متصل کرده و از دو پیچ دیگر براي هر کدام یک از مصرف کننده‌ها متصل می‌کنیم .. با کلید دو پل می‌توان دو دسته لامپ یا دو وسیله را به دلخواه روشن و خاموش کرد.

3 . کلید تبدیل

این کلید براي خاموش و روشن کردن یک دسته لامپ از دو نقطه مورد مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی شکل ظاهري آن مشابه کلید تک پل است. طریقه بستن آن به اینگونه است که ابتدا سیم فاز را به پیچ مشترك یکی از دو کلید متصل می‌کنیم، سپس دو سیم از دو پیچ غیر مشترك کلید اول را به دو پیچ غیر مشترك کلید دوم وصل کرده و از پیچ مشترك دوم سیمی را براي مصرف کننده می‌فرستیم، معمولا از دو تبدیل در راهروها و سالن‌ها استفاده می‌شود تا بتوان از دو نقطه روشنایی را کنترل کرد به این طریقه بستن استاندارد گویند.

4 . کلید صلیبی

از این کلید در جاهایی استفاده می‌شود که بخواهند یک یا چند لامپ را از چند نقطه (بیش از دو نقطه) روشن و خاموش کنند. براي این کار باید در ابتدا و انتهاي مدار یک کلید تبدیل و بین آن‌ها یک یا چند کلید صلیبی قرار داد.

5 . کلید فشاری

کلید فشاری مانند یک دکمه الکتریکی می‌باشد که با فشردن یکباره جریان مدار و برق رسانی را روشن و با فشردن مجدد قطع می‌کند.

6 . کلید نوری

کلید نوری وسیله‌ای است که نسبت به نور حساس بوده و با برخورد شعاع‌های نوری با صفحه آن از خود ولتاژی تولید می‌کند و از تولید این ولتاژ می‌توان رله‌ای را بکار انداخت که مداری را قطع یا وصل کند.

کیت کلید اتصال صوتی یکی از مدارهای بسیار پرکاربرد است که امروزه نمونه صنعتی و مقیاس‌های بزرگ آن را در بسیاری از خانه‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌دهند. کاربرد اصلی این کیت، اتصالات الکتریکی توسط سنسور و میکروفونی است که در مدار بکار رفته کافیست آن را به کلید برق اتاق متصل کنید. آن وقت با ایجاد یک صدای ضبط شده مانند کف زدن، چراغ اتاق روشن خواهد شد.

7 . کلید صوتی

این مطلب از مدار سیم کشی کلید برق باید گفت که در سیستم کلید صوتی اتصالات الکتریکی توسط سنسور و میکروفونی که در مدار بکار رفته کار می‌کند. کافیست آن را به کلید برق اتاق متصل کنید. آن وقت با ایجاد یک صدای ضبط شده مانند کف زدن، چراغ اتاق روشن خواهد شد. بر اساس نوع صدا و شدت آن قابل تنظیم می‌باشد.

8 . کلید دیمر

کلید دیمر کلیدی است که با آن می‌توان مقدار روشنایی لامپ را کم و زیاد کرد.

دیمر‌ها وسایلی هستند که برای کاهش شدت روشنایی لامپ‌ها مورد استفاده قرار می‌­گیرند. با تغییر شکل موج اعمالی به لامپ مورد نظر، می‌توان شدت روشنایی خروجی آن را کاهش داد. اگر چه دستگاه‌های ولتاژ متغیر برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند.

9 . کلید حسگر

کلیدهای هوشمند سقفی دارای نوعی سنسور یا حسگر هستند که وقتی منبع انتشار امواجی مثل امواج فروسرخ مثل بدن انسان از جلوی منبع فرو سرخی دیگری مانند دیوار حرکت می‌کند، سنسور با دریافت دما فعال می‌شود. معمولا محدوده دید انواع سنسور سقفی و سنسور حرکتی 360 درجه است.


مقالات مرتبط :

1 . راهنمای نصب پریز برق

2 . انواع پریز برق

3 . انواع کلید برق


از کجا کلید و پریز با قیمت مناسب تهیه کنیم ؟

مجموعه ویرا لایتینگ با ارائه انواع کلید و پریز با برند اختصاصی ویرا، در تلاش بوده تا نیاز کاربران را در این زمینه به طور کامل برطرف نماید. محصولات ویرا دارای ضمانت بوده و ما در این مجموعه رضایتمندی مشتری را هدف اصلی خود قرار داده‌ایم. شما می‌توانید با اطمینان از کیفیت و قیمت مناسب این برند تمامی محصولات مورد نیاز ساختمانی در سیستم مدار سیم کشی برقی را از نمایندگی‌های معتبر ما و یا از طریق وبسایت ویرا تهیه فرمایید.

مهم : در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد مدار سیم کشی کلید برق یا نحوه‌ی تهیه کلید و پریز می‌توانید در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ویرالایتینگ در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *