بدون دسته

تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی

شاید به‌وفور اسم این دو کابل را شنیده باشید اما تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی برای شما مبهم بوده و تشخیص آن‌ها از هم نیز سخت باشد. انتخاب سیم و کابل در اصل یک کار حیاتی و مهم است که باید اطلاعات کافی و شناخت درستی راجع به هر سیم و کابل داشته باشید. در واقع این سیم و کابل‌ها به نوبه خود با مشخصات فنی که دارند برای کاربردهای متنوع استفاده می‌شوند. اگر می‌خواهید سیستم سیم کشی انجام شده در آینده دچار مشکل نشود و خسارت‌های مالی و حتی جانی به حداقل برسد، باید بهترین انتخاب سیم و کابل را داشته باشید. بنابراین در ادامه هر کدام از این دو کابل را بررسی می‌کنیم و تفاوت‌هایی که دارند را شرح می‌دهیم. لازم به اشاره است سیم و کابل خراسان ارائه دهنده این دو کابل با کیفیت بالایی است.

کابل افشان

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل خراسان افشار نژاد


کابل افشان

اگر نگاهی به صنعت برق داشته باشید متوجه می‌شوید که کابل افشان از جمله پرکاربردترین تجهیزاتی است که در این صنعت استفاده می‌شود. قطعا این استفاده گسترده به مشخصات فنی کابل بر می‌گردد، برای مثال انعطاف‌پذیری آن را می‌توان نام برد. از آن جایی که کابل افشان به شدت منعطف است به کابل نرم معروف است و معمولا آن را با این نام می‌شناسند.
در ساختار داخلی این کابل دو الی چند رشته سیم مسی دیده می‌شوند که همه با هم یک هادی را تشکیل می‌دهند. هادی این سیم را نمی‌توان از آلومینیوم ساخت چون که فلز آلومینیوم شکننده است و کابل آسیب می‌بیند. از همین رو بیشتر کابل‌های مفتولی را با فلز آلومینیوم می‌سازند.
شکل هادی این کابل‌ها می‌تواند تخت یا گرد باشد که مدل گرد از تنوع بیشتری برخوردار است و طبیعتا کاربرد بیشتری هم در صنایع دارد. اما آن دسته از کابل‌های افشانی که هادی تختی دارند، از مقاومت بالایی هم بهره می‌برند به همین دلیل می‌توانند جایگزین مناسبی برای هادی‌های گرد باشند. یکی از محصولات برند سیم و کابل البرز الکتریک این مدل کابل‌ها است. استفاده از کابل‌های افشان مزیت‌های زیادی در پی دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

◼️ تنوع در ابعاد و اندازه
◼️ نسبت به ضربه و پارگی مقاومت بالایی دارد
◼️ انعطاف‌پذیری فوق العاده
◼️ تنوع در رنگ‌بندی و سایزبندی
◼️ تعداد رشته‌ها و سطح مقطع متنوع

کابل مفتولی

کابل مفتولی

و اما کابل نام آشنای دیگر، کابل مفتولی است که قطعا مشخصات آن ذهن شما را درگیر خود کرده کرده است. این کابل از نظر انعطاف‌پذیری چیزی عکس کابل مفتولی است یعنی تقریبا غیر قابل انعطاف‌پذیری است. به همین دلیل این کابل را کابل خشک یا نصب ثابت می‌گویند. کابل مفتولی برای ولتاژهای متفاوت دارای سطح مقطع متفاوتی است یعنی برای ولتاژهای ۳۰۰ الی ۵۰۰ ولت در سطح مقطع‌های مختلفی مابین ۰.۵ الی ۰.۷۵ طراحی می‌شود.
در صنعت برق این مدل کابل یکی از با کیفیت‌ترین کابل‌های موجود در بازار است که در دو مدل روکش دارد و حتی بدون روکش تولید شده و هر کدام کاربرد گسترده‌ای دارند. در حالت کلی لازم است اشاره کنیم که این کابل ضخامت‌های مختلفی دارد که معمولا با توجه به نمره کابل مشخص می‌شوند.
استفاده از این مدل کابل‌ها نیز مزیت‌های ارزشمندی را به دنبال دارد که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم:

مشاهده لیست قیمت سیم و کابل پرتو الکتریک


◀ طول عمر و مانداگری مفید
◀ با شرایط سخت محیطی سازگاری دارد
◀ در برابر پیچیدگی‌ها و خم و رطوبت از مقاومت مثال زدنی بهره‌مند است 
◀ وزنی مناسب دارد 
◀ منعطف نیست و معمولا خشک تولید می‌شود 
◀ سطحی صاف و بدون موج دارد 
◀ هادی از مس و آلومینیوم است و عایق آن هم از PVC است 

تفاوت اصلی کابل افشان و کابل مفتولی

۷ تفاوت اصلی کابل افشان و کابل مفتولی

و اما رسیدیم به اصل مطلب یعنی بررسی تفاوت تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی؛ در ادامه تفاوت‌های اصلی این دو کابل را از جنبه‌های مختلف بیان می‌کنیم:

۱- کابل‌های افشان چند رشته‌ای هستند و در مقابل کابل‌های مفتولی یک رشته‌ای تولید می‌شوند.
۲- برای کابل‌های افشان هادی مسی استفاده می‌شود اما برای کابل‌های مفتول آلومینیوم و فولاد و مس هم استفاده می‌شود.
۳- انعطاف‌پذیری کابل افشان بالا است و کابل مفتولی خیر.
۴- کابل افشان مقاومت کمی در قبال شرایط محیطی دارد در صورتی که کابل مفتولی مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل کابل افشان بیشتر برای سیم کشی داخلی استفاده شده و کابل مفتولی هم برای سیم کشی‌های خارجی کاربرد دارد.
۵- کابل افشان به دلیل استفاده از فلز مس دارای وزن بیشتری از کابل مفتولی خواهد بود.
۶- کابل‌های افشان بیشتر برای ولتاژهای متوسط استفاده می‌شود اما در مقابل کابل مفتولی برای ولتاژهای پایین کاربرد دارد.
۷- عایق‌های مختلفی همچون PVC، پلاستیک و پلی اتیلن برای کابل افشان در نظر گرفته می‌شود در صورتی که عایق کابل مفتولی PVC است.

سخن نهایی

امیدوارم با خواندن این مطلب “تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی” به اطلاعات کافی راجع به تفاوت کابل افشان و کابل مفتولی رسیده باشید. در صورت داشتن هر گونه نظر یا پیشنهادی می‌توانید آن را برای ویرا لایتینگ کامنت کنید تا در اسرع وقت به آن‌ها پاسخ‌دهی شود.

تاریخ انتشار 1401/08/03

بازگشت به لیست