بدون دسته

آیا می توان از کلید و پریزهای قدیمی دوباره استفاده نمود؟

آیا می توان از کلید و پریزهای قدیمی دوباره استفاده نمود؟

کلید و پریز‌های قدیمی را می‌توان دوباره استفاده کرد؟

کلید و پریز قدیمی: خطرات سیم کشی‌های قدیمی بسیار زیاد است و به صورت مکرر نیاز به نگهداری دارد، یعنی باید محافظت شود و برای استفاده بدون خرابی آماده باشد، از نظر پیمانکار، استفاده از سیم کشی‌های قدیمی در خانه‌های قدیمی کاری مجاز نخواهد بود، زیرا مسئولیت بیش از حد را به همراه خواهد داشت و ممکن است باعث بروز حوادث ناگوار شود.

وسایل برقی، دوشاخه‌ها و کابل‌هایی که قدیمی هستند یا سیم کشی خوبی ندارند، می‌توانند خطرناک باشند. فقط به این دلیل که شعله وجود ندارد به این معنی نیست که خطر آتش سوزی وجود ندارد. در تمام وسایل الکتریکی که در خانه دارید باید به دنبال علائم خطر باشید. اگر فکر می‌کنید چیزی نیاز به اصلاح یا تغییر دارد، فوراً آن را انجام دهید.

خطرات استفاده از کلید و پریز قدیمی

خطرات استفاده از کلید و پریز قدیمی

از جمله خطرات استفاده از کلید و پریز قدیمی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

🔶 گرم شدن کلید و پریز

گرم شدن کلید و گریز ناشی از استفاده کلید و پریز قدیمی است. اگر کلید و پریز بیش از حد گرم شوند، در صورت سنگین بودن بار آتش سوزی رخ میدهد.

🔶 افزایش خطر برق گرفتگی

افزایش خطر برق گرفتگی در استفاده از کلید و پریز قدیمی به وجود می‌آید. در صورتی که در مناطق مرطوب مانند حمام و آشپزخانه از این کلیدها استفاده شود، قبل از اینکه فیوز مدار را قطع کند در صورت استفاده یک جریان شوک مرگبار به کاربر وارد می‌شود. میزان خطر این مورد بسیار بالا است و جان فرد را به خطر می‌اندازد.

🔶 سیم پیچی نامناسب در کلید و پریز

در کلید و پریز سیم پیچی دچار مشکل می‌شود. سیم‌ها از داخل فشرده می‌شوند و باعث ایجاد اتصال کوتاه در اطراف ترمینال پیچ می‌شوند؛ در نهایت شل شده و باعث از کار افتادن پریز می‌شوند؛ در بدترین حالت آتش سوزی ایجاد می‌کنند.

🔶 جدا شدن دوشاخه از برق

یکی از خطرات استفاده از کلید و پریز قدیمی، جدا شدن دوشاخه از پریز برق است. به علت اینکه پریز شل است، می‌تواند چرب شود و یا محل مناسبی برای تجمع گرد و غبار شود.، لذا در این حالت نمی‌تواند به خوبی سیم دوشاخه را در خود نگه دارد؛ بنابراین دوشاخه به راحتی جدا می‌شود؛ این امر باعث سوختن تجهیزات الکتریکی می‌شود.

خطرات سیم کشی‌های قدیمی

خطرات سیم کشی‌های قدیمی بسیار زیاد است و به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

✅ وقوع اتصال کوتاه

سیم کشی فرسوده در آب و هوا (اتصالات در فضای باز که در آن کابل‌های سقفی از خط برق به داخل خانه می‌آیند) هر زمان که کابل‌ها حرکت می‌کنند، باعث اتصال کوتاه می‌شود. سطح خطر این نوع اتصال کوتاه بالا است و باعث آتش سوزی می‌شود.

✅ سیم و کابل آلومینیومی فرسوده

سیم و کابل آلومینیومی فرسوده باعث ایجاد خوردگی، شل شدن و اتصال کوتاه می‌شود؛ نتیجه این امر بروز آتش سوزی است.

✅ خرابی عایق سیم‌های قدیمی

سیم کشی‌ها مانند سایر تجهیزات برقی با گذر زمان رو به فرسایش می‌روند. ممکن است توسط موش جویده شود یا توسط میخ‌هایی که به طور اتفاقی به دیوارها کوبیده شده‌اند، آسیب ببینند یا از هم پاشیده شوند. در این سیم‌ها عایق آسیب دیده است و دچار خرابی شده است؛ لذا استفاده از آن‌ها باعث ایجاد خرابی و اتصال کوتاه و جرقه می‌شود.

✅ نارسایی سیم کشی قدیمی

آلیاژهای مس معمولاً سخت کار می‌کنند و در دراز مدت شکننده می‌شوند. اگر در حین نصب و برداشتن زیاد خم شده باشد، امکان ایجاد ترک‌های مخفی در جایی وجود دارد که هرگز آن‌ها را نبینید. این ترک‌ها مقاومت بیشتری خواهند داشت و در زمان جاری شدن به نقاط داغ تبدیل می‌شوند. اگر در حین برداشتن و نصب مجدد سیم را با دقت کار کردید، باید خوب باشد؛ اما هر قسمتی که به طور مکرر خم شده و راست شده است، باید مشکوک باشد.

جایگزینی کلید و پریز جدید به جای قدیمی

چگونه کلید و پریز جدید جایگزین کنیم؟

قوانین و استانداردهای برق در طول سال‌ها پیشرفت زیادی کرده‌اند و اگر امروز بازرسی می‌شد، خانه یا کسب‌وکار شما احتمالاً الزامات ایمنی فعلی را برآورده نمی‌کرد. سیم‌های اتصال را در هر جایی که به طور دائم مورد استفاده قرار می‌گیرند را تعویض کنید و یک برقکار حرفه‌ای سیم کشی را به پریزهای جدید اضافه کنید. تمام کلیدها و پریزهای آسیب دیده را تعویض کنید؛ همچنین، هر خروجی شل را عوض کنید. این به احتمال زیاد در مکان‌هایی رخ می‌دهد که سیم‌ها به طور مداوم به برق وصل و خارج می‌شوند، مانند پیشخوان آشپزخانه. اتصال شل بین پریز و سیم میتواند باعث ایجاد قوس شود. هر پریز برقی که بتوان سیم برق را بدون مقاومت بیرون کشید، باید تعویض شود و می‌توانید از کلید و پریز ویرا استفاده کنید.

هنگام نصب یا تعویض فیوز و کلید و پریز، مهم است که از فیوز و کلید و پریز مناسب برای دستگاه استفاده کنید تا مطمئن شوید که فیوز و کلید و پریز بیش از حد گرم نمی‌شود. دفترچه راهنما را بررسی کنید یا به دنبال برچسبی روی دستگاه فیوز و همچنین کلید و پریز بگردید تا از قدرت آن مطلع شوید و سپس از فیوز مناسب استفاده کنید.

سیم‌ها و آداپتورها محدودیتی در میزان توان مصرفی دارند. افزونه‌ها و سرنخ‌ها را بیش از حد بارگذاری نکنید. اگر بودجه لازم برای تعویض تابلو برق را ندارید، جایگزینی قطع کننده‌های مدار با قطع کننده‌های مدار قوس الکتریکی یکی دیگر از اقدامات حفاظتی است. این قوس‌های الکتریکی خطرناک، جرقه‌های غیرعادی را شناسایی می‌کنند و قبل از شروع آتش، آن‌ها را متوقف می‌کنند. سیستم برقی خود را توسط یک برقکار مجرب بازرسی کنید.

سخن نهایی

در صورت مشاهده هرگونه نشانه‌ای از مشکل الکتریکی، مانند چشمک زدن چراغ‌ها، وسایلی که به طور نامنظم کار می‌کنند، قطع کننده‌هایی که مدام خاموش می‌شوند، یا بوی سوختگی اتصال کوتاه، با کارشناسان ویرا لایتینگ تماس بگیرید. نظرات، پیشنهادات و سؤالات خود را برای ما کامنت کنید.

نوشته شده در تاریخ ۷ آذر ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *