بدون دسته

آموزش نصب آیفون تصویری تابا | نقشه سیم کشی آیفون تصویری | نصب آیفون تصویری چند طبقه

آیفون تصویری تابا لوگو

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی ویرالایتینگ به آموزش نصب آیفون تصویری تابا ، آشنایی با قطعات آیفون تصویری تابا و مراحل انجام آن می‌پردازیم. امیدواریم بتوانیم تمام سوالات شما را در این زمینه پاسخگو باشیم و این نوشته از مجله‌ی ویرالایتینگ برای شما مفید باشد. اگر قصد دارید آیفون تصویری تابا نصب کنید ولی نمی دانید از کجا باید شروع کنید، با آموزش نصب آیفون تصویری ، نقشه سیم کشی آیفون تصویری و درب بازکن تصویری که در زیر آورده شده است این کار را به راحتی انجام دهید. هدف ما از این نوشته این است که شما با استفاده از این نوشته بتوانید نصب سایر آیفون‌های تصویری را نیز انجام دهید.

آموزش نصب آیفون تصویری تابا

قطعات مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری تابا

بهتر است قبل از شروع نصب آیفون تصویری تابا ابتدا با قطعات مورد نیاز آشنا شوید. این قطعات عبارت‌اند از :

1 . پنل ورودی آیفون تصویری تابا

2 . مانیتور آیفون تصویری تابا

3 . منبع تغذیه

4 . قفل درب بازکن زنجیری یا برقی

5 . کابل آیفون

در ادامه‌ی مطلب با هر یک از این اجزاء و کاربردهای آن‌ها به صورت کلی آشنا می‌شوید.

1 . پنل ورودی

پنل درب ورودی آیفون تصویری تابا در دو نوع دارای شستی زنگ و صفحه کلید مشترک وجود دارد. پنل درب ورودی دارای صفحه کلید مشترک معمولا برای ساختمان‌هایی با تعتداد طبقات زیاد کاربرد دارد. زاویه دید این پنل‌ها 75 درجه و در برخی دیگر از پنل‌های ورودی برای دید بیشتر و بهتر دارای زاویه دیدهای بیشتری می‌باشند. پنل درب ورودی نباید در معرض نور مستقیم خورشید یا باران و در کل عوامل بیرونی قرار بگیرد. به همین دلیل می‌توان از لوازم جانبی آیفون تصویری تابا مانند محافظ پنل ورودی یا باران گیر استفاده نمود.

پنل آیفون تصویری تابا

2 . مانیتور آیفون تصویری

صفحه نمایش آیفون تصویری تابا بین 2.4 تا 10 اینچ متغیر است. هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد قابلیت نشان دادن چند تصویر در آن بوجود می‌آید.

مانیتور آیفون تصویری تابا

3 . منبع تغذیه

منبع تغذیه آیفون تصویری تابا یا ترانس آیفون تصویری وظیفه‌ی تامین برق پنل ورودی و قفل درب بازکن را بوجود می‌آورد.

منبع تغذیه آیفون تصویری تابا

4 . قفل درب بازکن

قفل آیفون تصویری تابا دارای دو نوع با زنجیر و بدون زنجیر می‌باشد. انواع بدون زنجیر آن جدیدتر بوده و کاربرد بیشتری دارند.

قفل آیفون تصویری تابا

5 . کابل آیفون

کابل آیفون تصویری تابا رابطی برای اتصال پنل ورودی، مانیتور، منبع تغذیه و قفل درب بازکن می‌باشد. جنس سیم‌های کابل می‌تواند تمام مس، تمام آلومینیوم یا ترکیبی از مس و آلومینیوم باشد. توصیه می‌شود تعداد سیم‌های کابل آیفون بیشتر از تعداد رشته سیم مورد نیاز شما باشد به این صورت شما تعدادی سیم رزرو خواهید داشت.

کابل آیفون تصویری تابا

مراحل آموزش نصب آیفون تصویری تابا

برای نصب و سیم کشی آیفون های تصویری به طور کلی شش مرحله وجود دارد.

1 . تطبیق و شناسایی نوع درب بازکن

2 . لوله گذاری

3 . شناسایی مسیر سیم کشی و انجام سیم کشی مورد نیاز

4 . نصب کردن آیفون در محل مناسب

5 . نصب کردن پنل آیفون در محل درب

6 . متصل کردن جریان برق

7 . تست کارایی آیفون

در ادامه‌ی مطلب با روش انجام هر یک از این روش‌ها به صورت کلی آشنا می‌شوید.

نصب آیفون تصویری تابا

1 . تطبیق و شناسایی نوع درب بازکن

برای شناسایی و تطبیق دادن آیفون و پنل آن، مشکل خاصی ندارید و معمولا کاربران آیفون مجموعه ی آیفون و پنل را یکجا و هماهنگ با هم خریداری می‌کنند. ولی در کل ممکن است که با نمونه‌های ناسازگاری نیز روبرو شوید. در ادامه‌ی آموزش نصب آیفون تصویری به مرحله‌ی سیم کشی می‌رسیم.

2 . لوله گذاری

لوله گذاری می‌تواند به دو صورت لوله گذاری مجزا یا لوله گذاری مشترک همه واحدها با یکدیگر انجام شود. لوله گذاری مجزا به این صورت است که از هر واحد ساختمان به صورت مجزا به پنل ورودی لوله گذاری انجام می‌شود. لوله گذاری مشترک نیز به این صورت است که از هر واحد ساختمان تا پارکینگ یا طبقه همکف یک لوله گذاری تا جعبه لوله گذاری انجام می‌شود و سپس از جعبه لوله گذاری تا پنل ورودی یک لوله مشترک از همه واحدها به صورت مجزا به پنل ورودی متصل می‌شود. معمولا برای ساختمان‌هایی با تعداد واحدهای بالا از روش دوم لوله گذاری یعنی لوله گذاری مشترک انجام می‌شود.

3 . سیم کشی جهت نصب آیفون تصویری

برای نصب آیفون باید سیم کشی مورد نیاز برای نصب آیفون تصویری را بدانیم. معمولا برای سیم کشی آیفون‌ها از کابل‌های با قطر 0.6 استفاده می‌شود و همچنین به طور معمول بیشتر شرکت‌های سازنده‌ی آیفون های تصویری، با توجه به استاندارد تعریف شده در این صنعت، از تعداد زوج این کابل‌ها استفاده می‌کنند. سیم کشی جهت نصب آیفون تصویری تابا، 4 رشته سیم از طریق کابل آیفون، مانیتور آیفون تصویری را به پنل ورودی متصل می‌کند. بهتر است جهت رزرو سیم از 10 رشته سیم جهت اتصال دوربین مدار بسته و … استفاده شود.

4 . نصب کردن آیفون تصویری در محل مناسب

پس از اینکه سیم کشی ساختمان را انجام دادیم، کابل 4×2 (یا تعداد زوج کابل دیگر با توجه به راهنمای شرکت تولید کننده) را به شکل جداگانه به پشت هر یک از نمایشگرها وصل می‌کنیم. در این مرحله همه‌ی سیم‌های موجود به کابل 4 زوج در تمامی ساختمان متصل می‌شود.

5 . نصب پنل در محل درب خروجی

پس از اتمام مرحله‌ی نصب آیفون تصویری، به انتصاب پنل زنگ می‌رسیم. کابل 4 زوجی که در مرحله‌ی قبل متصل شد، در این مرحله به پورت‌های ورودی پنلی که دم در نصب می‌شود، متصل خواهد شد.

6 . نصب منبع تغذیه و ترانس آیفون

پس از اینکه تمامی سیم کشی‌های بین گوشی و پنل انجام شد، برای تغذیه‌ی این مدار و همچنین تامین تغذیه برای درب بازکن، از ترانس استفاده خواهد شد. ترانس آیفون تصویری یک ترانس 12 تا 24 ولت می‌باشد. سیم‌هایی که از ترانس خارج می‌شوند، به ترتیب به قفل در و سیم پشت پنل که مربوط به دربازکن است، متصل می‌شوند.

7 . تست کارایی آیفون

در مرحله‌ی نهایی، پس از اینکه تمامی اتصالات انجام شد، به تست کارکرد آیفون تصویری می‌پردازیم. این تست شامل ایجاد ارتباط بین پنل و گوشی و تست صدا و تصویر می‌باشد.

در شکل زیر نحوه‌ی آموزش نصب آیفون تصویری را به شکل مداری و شماتیک را (برای آیفون یک طبقه) ملاحظه می‌کنید:

نصب آیفون تصویری تابا


مطالب مرتبط :

1 . تبدیل کلید برق به پریز

2 . استاندارد نصب کلید و پریز


در این قسمت آموزش نصب آیفون تصویری را به طور خلاصه بازگو می‌کنیم. مطابق با شکلی که در بالا می‌بینید، از پنل دم در خروجی یک کابل چهارسیمه به گوشی درون ساختمان متصل می‌شود. سپس دو رشته سیم برای تغذیه‌ی پنل از ترانس یا همان منبع تغذیه کشیده می‌شود و دو رشته سیم دیگر به درب بازکن وصل می‌شود. برای تامین جریان برق سیستم، ورودی‌های برق از برق شهری به ترانس متصل می‌شود. امیدواریم این مطلب از ویرا لایتینگ برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال از آیفون تصویری تابا در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ویرالایتینگ در اولین فرصت به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد.

2 دیدگاه در “آموزش نصب آیفون تصویری تابا | نقشه سیم کشی آیفون تصویری | نصب آیفون تصویری چند طبقه

  1. alilog گفت:

    سلام. بسیار عالی. ممنون از آموزش عالیتون

    1. alilog گفت:

      سپاس از نظر لطفتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *